EKONOMİ-FİNANS

Kripto Varlıklar ve Borsa Hisselerine İşlem Vergisi Geliyor

Haziran ayında Meclis’e sunulacak yasa teklifi ile kripto varlıklar ve borsa hisselerinin alım satımında işlem vergisi alınması kesinleşti.

Hisse alım satımından on binde 1 ila 3 arasında işlem vergisi, kripto varlıklarda ise yüzde 2 hizmet bedeli alınması öngörülüyor.

Bayramdan sonra Meclis’e sunulacak ilk yasa teklifi, vergi paketi olacak. Bu paketin, bu hafta son şeklini alması bekleniyor. Kripto varlıklar ve borsa hisselerinin alım satımında işlem vergisi alınması düzenlemesi, 60 maddelik vergi paketinde veya daha sonra Meclis’e gelmesi beklenen ikinci pakette yer alacak. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, hisse senetlerine yönelik gelir vergisi alınacağı haberleri üzerine, kazanca dayalı bir vergi öngörmediklerini belirterek tartışmalara son noktayı koymuştu.

Kripto varlıklar için ise öncelikle yüzde 2’lik hizmet bedeli uygulanacak. İlerleyen dönemde kripto varlıklara işlem vergisi getirilmesi planlanıyor. Ekonomi yönetiminin hazırladığı 100 madde civarındaki taslak metnin ilk etapta 60 maddelik kısmı Meclis’e sunulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir