Küresel İslam Fintech Raporu 2019: Önemli Noktalar

 

Londra merkezli dijital finans firması Elips tarafından İngiltere İslami Fintech Panel işbirliği ile hazırlanan 2019 Küresel İslam Fintech Raporu 10 Aralık Salı günü açıklandı

Elipses Kurucu Ortağı ve Müdürü Abdul Haseeb Basit : “Çalışma dünya çapında 180 şirketten oluşan ve  beş kategoriyi kapsayan bir ankete dayanıyor: fintechler (yüzde 50), inkübatörler ve hızlandırıcılar gibi ekosistem oyuncuları (yüzde 22), danışmanlık gibi servis sağlayıcılar (yüzde 16), finansal kurumlar (yüzde 8) ve yatırımcılar (yüzde 4)” olduğunu belirtti.

Veriler ankete verilen cevapların  büyük grubunun yüzde 38 ile İngiltere, Orta Doğu’da yüzde 28, diğer Avrupa ülkelerinde yüzde 14, Güneydoğu Asya’da yüzde 12, Kuzey Amerika’dan yüzde 6  ve Asya ülkelerinde yüzde 2 olarak gösteriyor .

İşte raporun öne çıkanları:

2020 için beklenen ilk beş büyüme sektörü: P2P / Crowdfunding, Challenger bankacılığı, Blockchain / Crypto, Robo-danışma / Kişisel finans yönetimi ve Borç verme.

Kurucu yargı bölgeleri: İslami fintechler, yerel ve geleneksel finans sektörlerinin gücünü, kurucu yargı alanlarının seçiminde çok önemli faktörler olarak belirtti.

İslami fintechler sermayeye erişimin yetersizliğini, ölçeklendirmenin önündeki en büyük engel olarak tanımladılar.

İslami fintechlerin yüzde 76’sı halihazırda Şeriat sertifikasına sahip olduğunu ya da beklentileri olduğunu, ancak yüzde 68’inin İslâmî olarak kabul edilmesinin gerekli olmadığını belirtti.

İslami ekonomi kurumları tarafından tercih edilen katılım yöntemi, 2020’de daha fazla kurumun yapmayı umduğu ortaklıklardır.

İslami fintechlerin yüzde 85’i doğrudan veya dolaylı olarak düzenlenmiş bir statüye sahiptir veya aramaktadır, yakın gelecekte bir biçimde düzenlenmesi beklenmektedir.

Güneydoğu Asya ülkelerinin 2020’de İslam fintechleri için en yüksek büyüme potansiyelini sağlaması bekleniyor.

Ortaklıklar, diğer fintechler ve İslami bankaların en çok aranan ortaklar olduğu İslami fintechler için kilit bir büyüme stratejisidir.

Ankete katılan İslami fintechlerin yüzde 26’sında en az bir kadın kurucusu var ve ortalama çalışan sayısı yüzde 24’tür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir