Küresel İslami Ekonomi 2024 Yılına Kadar % 3,1 Büyüyeceği Öngörülüyor

İslam Ekonomisi Raporu’nun son durumuna göre, Covid-19’un bir sonucu olarak bu yıl harcamalardaki düşüşe rağmen, küresel İslam ekonomisinin 2024 yılına kadar yüzde 3,1 oranında büyüyerek 2,4 trilyon dolara çıkacağı tahmin ediliyor

Dubai İslami Ekonomi Geliştirme Merkezi CEO’su Abdullah Al Awar, “Bu belirsiz zamanlarda, etik ve şeffaf ekosistemi ile İslam ekonomisi bir güç direği ve daha iyi bir gelecek için bir garanti olmaya devam ediyor” dedi.

Küresel İslam Ekonomisinin Durumu, araştırma şirketi Dinar Standard ve DIEDC tarafından  desteklenen İslam portalı Salaam Gateway ile ortaklaşa desteklenen yıllık bir çalışmadır. Bu çalışma İslam ekonomisinin farklı sektörlerindeki yatırımların boyutunun ve seviyelerinin detaylandırıldığı bir çalışmadır. Küresel olarak İslami finans varlıklarının toplam değerinin geçen yıl yüzde 13,9 artarak 2,88 trilyon dolara çıktığını tahmin ediyor ve 2024 yılına kadar bileşik yıllık yüzde 5 ile 3,69 trilyon dolar arasında bir büyüme öngörüyor. Helal gıda endüstrisinin yüzde 3,1 artarak 1,17 trilyon dolara yükseldiğini söyledi. Geçen yıl ve beş yıllık büyümenin yılda yüzde 3,5 ile 1,38 trilyon dolara çıkması bekleniyor.

Raporda, ülkeler açısından Malezya’nın geçen yıl en büyük İslami ekonomi olmaya devam ettiği ve İslami finans sektöründe güçlü performansı nedeniyle Suudi Arabistan’ın küresel sıralamada iki sıra yükselerek ikinci sıraya yükseldiği belirtildi.

Rapora göre İslami ekonomi işletmelerine yapılan yatırımlar 2019/20 döneminde % 13 düşüşle 11,78 milyar dolara düştü. Bunların 9 milyar dolarından biraz fazlası, birleşme ve devralmalardan, neredeyse 2.3 milyar doları risk sermayesiyle finanse edilen anlaşmalardan ve 455 milyon doları özel sermaye yoluyla geldi. Helal gıda sektörü toplam yatırımın yarısından fazlasını veya yaklaşık 6,1 milyar $ ‘ı çekmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir