Küresel Piyasalara ‘Dipten Toplama’ Desteği

 

Küresel piyasalarda beklentileri aşan ABD enflasyonu hafta ortasında sert bir satış dalgası yaratırken dipten toplama teması yeni işlem gününde hisse senedi endekslerine destek sağladı.

Salı günü yaşanan sert satışların ardından küresel hisse senetleri dip seviyelerden alımlarla destek buluyor.

ABD üretici fiyat endeksinin aylık düşüş kaydetmesinin ardından ABD endekslerinden Nasdaq yüzde 0,7, S&P 500 ise yüzde 0,3 yükselişle Çarşamba gününü tamamladı.

İki endeksin vadelileri bu sabah hafif de olsa artıda seyrediyor. Asya Pasifik’te de olumlu atmosfer var. Hong Kong Hang Seng, Çin’de gayrimenkul piyasasını canlandırma çalışmalarıyla yükseldi.

Salı günkü çalkantının ardından dolarda da bir miktar geri çekilme var. Çarşamba günü yüzde 0,2 düşen Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah 1.307 puan seviyesinde yatay.

 

Dolar ve Euro ise paritenin hemen altında 0,9975’ten işlem görüyor. Petrol kontratlarında hafif hareketler yaşanıyor.   Altının onsu yüzde 0,4 kayıpla 1690 dolara geriledi.

15:30’da açıklanacak ABD perakende satış verisi piyasaları etkileme potansiyeli taşıyor. Beklenti ağustosta ABD’de perakende satışların aylık yüzde 0,1 gerilediği yönünde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir