Kuveyt Türk, Sağlam Adımlarla Hızla Büyüyor

Faizsiz bankacılık sisteminin gelişmesinde öncü olan Kuveyt Türk, bankacılık sektöründe 76.9 milyar lirayla aktif büyüklük açısından 11’inci, katılım bankaları arasında ise ilk sırada yer alıyor

Kuveyt Türk olarak kurulduğu günden bu yana güvenilir, istikrarlı, kaliteli ve inovatif ürün ve hizmet sunan, faizsiz bankacılık prensiplerinden, etik ve ilkeli bankacılıktan ödün vermeyen ve sürekli eğitim ve gelişimi kendine ilke edinen bir katılım bankası olarak çalışmalarını sürdürüyor. Bugün yurt genelinde 412 şube ve 6 bine yakın çalışanıyla müşterilerine hizmet veriyor.

Bankacılıkta trendler hızla değişiyor, müşteri beklentileri de değişen trendlere paralel bir şekilde farklılaşıyor. Kuveyt Türk olarak birçok noktada bu değişime anında ayak uyduruyor, bazı alanlarda değişimin öncüsü oluyor. “Senin Bankan Dijital Faizsiz Bankacılık Platformu” ile sektörde bir ilke imza attı ve şubesiz bankacılık konusunda Türkiye’de önemli bir paya sahip. Bu yapı ile şube olsun olmasın Türkiye’nin her yerinden müşterilerine hizmet sağlamayı amaçlıyor.

Lonca Girişimcilik Merkezi de önemli projelerin başında geliyor. Ülkemizde desteklenmesi gereken değerli fikirlere, projelere sahip çok sayıda girişimci var. Kurulan Lonca Girişimcilik Merkeziyle teknoloji odaklı ve ölçeklenebilir proje fikirlerini, sürdürülebilir bir modelle ticari faaliyete dönüştürerek hem girişimcilere hem de ülke ekonomimize katkı sunmayı amaçlıyor.

Altın bankacılığı alanındaki  ürün çeşitliliği  rakamlara da yansıyor. Kuveyt Türk, bu yılın üçüncü çeyrek verilerine göre, altın bankacılığında, katılım bankaları arasında yüzde 58’lik payla ilk sırada . Tüm bankalar arasında ise yüzde 13’lük payla üçüncü sırada yer alıyor. Sene başından bu yana yaklaşık 2 ton ziynet altını ülke ekonomisine kazandırdı. 2011 yılında başlattığı Altın Günleri uygulamasıyla bugüne kadar 16 ton, diğer uygulamalarla  birlikte ise toplamda 20 tonun üzerinde altını ekonomimize kazandırdı.

Yılın ilk dokuz ayında net kârını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20,4 artırarak 668 milyon TL’ye yükseltti. Bankanın toplam aktifleri 76,9 milyar TL olurken öz varlıkları da 5,2 milyar TL’ye ulaştı. Bu dönemde toplanan fon büyüklüğü, 2017 yılı sonuna göre yüzde 38,8 artışla 55,3 milyar TL’ye yükseldi. Kullandırılan fon büyüklüğünde ise yüzde 37,1 artışla 53 milyar TL‘ye ulaştı. Büyüme oranlarında yükselen döviz kurlarının da etkisi oldu. Ancak yükselen kur ortamına rağmen TL kullandırılan fon hacmini yılın ilk 9 ayında yüzde 16 büyütürken yine aynı dönemde TL toplanan fon hacmini de yüzde 14 oranında artırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir