Kuveyt Türk “Umuda Destek Projesi” ile Kanser Tedavisi Gören Çocuklara Umut Oluyor

Kanserli Çocuklara Umut Vakfının (KAÇUV) kanser tedavisi nedeniyle İstanbul’a gelmek zorunda kalan çocuklara aileleriyle ücretsiz konaklama olanağı sunduğu Aile Evi’nin ikincisi Pendik’te açıldı

Kanser tedavisi gören çocuk sayısı her geçen yıl biraz daha artıyor. Çocuklarının tedavi için başka şehirlerden İstanbul’a gelen ve ekonomik sıkıntı çeken aileler, özellikle barınma konusunda ciddi problemler yaşıyor. KAÇUV’un 2012 yılında hayata geçirdiği en önemli projelerden biri olan Aile Evi de odağına bu sorunu alıyor. İstanbul Cerrahpaşa’daki ilk Aile Evi’nin başarısından sonra, Anadolu yakasındaki talepleri de karşılamak hedefiyle hayata geçirilen 2’nci Aile Evi, Pendik’te açıldı. KAÇUV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İnci Yıldız’ın ev sahipliğinde gerçekleşen açılış törenine Kuveyt Türk Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aslan Demir, aileler ve bağışçılar katıldı.

Kuveyt Türk Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aslan Demir de KAÇUV ile umut vadeden gelişmelere imza attıklarını ifade ederek, “Bizler köklü bir medeniyetin çocuklarıyız. Darda, zorda kalana el açmış, vakıflar kurmuş, hatta kanadı kırık leyleklere dahi vakıflar kurmuş medeniyetin çocuklarıyız. Nasıl olur da kanadı kırık, gönlü buruk insanlara yuva açmayız?” dedi.

Aile Evi’nin temelinin 18 Nisan’da atıldığını ve tamamlanmasının 2 yılı bulmadığını kaydeden Demir, “Üçüncü, dördüncüsü inşallah 1 yılda bitiririz.” diye konuştu.

Demir, kendisi de aile evinde kodlama eğitiminde yer aldığını, bazı çalışanların çocuklarının çocuklara pedagojik destek verdiğini belirterek, şunları söyledi:

“Kanser öyle bir hastalık ki erken teşhis çok önemli ama umut aşılamak hepsinden daha önemli. Gencecik yüreklere, ailelerine umut aşıladığınız zaman hastalığın yüzde 70-80’ini aslında çözüyorsunuz, geriye küçük tıbbi dokunuşlar kalıyor. İnşallah bu büyük dokunuşlara devam ederiz.”

KAÇUV, aile evleri ile tedavi gören çocuklar ve ailelerinin ücretsiz konaklama, psiko-sosyal destekler, gıda, hijyen, mutfak ve kısmi giyim ihtiyaçlarını karşılıyor.

Vakıf kaynakları, bağışçılar ve Kuveyt Türk Katılım Bankasının desteğiyle hayata geçirilen 2. Aile Evi’nde tedavi gören çocuklara ve ailelerine uygun yaşam alanı sunuluyor.

Odaların ailelerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde dizayn edildiği, 6 kattan oluşan 2. Aile Evi’nde 22 ailenin konaklayabileceği 22 oda bulunuyor. En üst katta büyük bir oyun odası, anneler için atölye alanı, sınıf, bilişim odası ve psikolog odası yer alıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir