Malezya Küresel Helal İlaç Standartlarının Öncüsü Oldu

Duopharma Biotech Bhd grup genel müdürü Leonard Ariff Abdul Shatar, Malezya’nın çığır açan MS2424: 2012 helal ilaç standardının hızla evrensel olarak kabul görmeye başladığını söyledi

Leonard Ariff, evrimi olan MS2424:2019, biyolojik olarak artan talebi ve helal aşıların aranmasını ele almak için helal sertifikasyonun kapsamını önemli ölçüde genişletti.

“Malezya’nın küresel liderliği, yerli ilaç üreticilerinin 2024 yılına kadar 134 milyar ABD doları değerinde olduğu tahmin edilen küresel helal ilaç pazarına başarılı bir şekilde girmesini kolaylaştırmaya hizmet ediyor.” dedi.

Leonard Ariff, malezya’nın helal farmasötik ekosisteminin MS:2424 helal Farmasötik Genel Yönergeleriyle daha da güçlendirildiğini ve işlemeden perakendeye kadar tüm tedarik zincirini ele aldığını söyledi.

Dünya Helal Konferansı 2020 ile bağlantılı olarak düzenlenen web seminerine katılmak için çevrimiçi olarak toplanan yaklaşık 500 sektör oyuncusu tarafından “Hijyen, sanitasyon ve güvenlik, helal ilaç üretim sürecinin temel ön koşullarıdır” dedi.

Organizatör Helal Development Corp CEO’su Hairol Ariffein Sahari, helal ilaca özel vurgu yaparak helal sağlık sektöründeki kazançlı pazara ulaşmak için web seminerini bir araya getirdiğini söyledi.

“Helal ilaç ihracatımız, 2019’da 401 milyon RM395 milyon RM2018 ile karşılaştırıldığında istikrarlı bir büyüme kaydetti.”

Hairol Ariffein, “2019 yılı için toplam helal ihracatı RM40,2 milyar oldu. İhraç edilen ürünler, sağlık takviyeleri, jenerik ürünler ve geleneksel şifalı ot bazlı ürünleri içeren helal tıbbi farmasötik ürünlerdi” diye ekledi.

Malezya’nın 2019’teki ürünler için ana ihracat noktaları ABD, Singapur, Nijerya, Hong Kong ve Çin idi.

Söyleşi, KPJ Healthcare Bhd’nin Grup Tıbbi Danışma Komitesi Başkanı Datuk Dr. Zaki Morad Mohamed Zaher’in açılış konuşmasıyla başladı.

Kaynak: New Straits Times

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir