Malezya’da Gelişmekte Olan Fintech Ekosistemi

Finansal teknoloji ya da bilindiği gibi fintech, hayatları ve ekonomileri değiştirmek için olağanüstü potansiyeliyle oldukça dikkat çekiyor. Fintech, insanların finansal ürünlere güvenli ve verimli bir şekilde erişmesine yardımcı olurken, ülkelerin ekonomik büyümesini de artırabiliyor

Son beş yılda yıllık ekonomik büyümenin ortalama yüzde 5’in biraz altında kaldığı Malezya’da fintech, günlük yaşamın bir parçası durumunda. Yeni IMF analizine göre, hızla büyüme vaadi ile ülkenin finans sektörünün merkezi bir parçası haline geliyor.

Büyüyen orta sınıfı, yüksek cep telefonu penetrasyon oranları ve dijital ekonomiye güçlü hükümet desteği ile Malezya, fintech inovasyonundan yararlanmak için iyi bir konuma sahiptir. Mobil cüzdanlardan ve elektronik ödemelerden kitle fonlaması ve “insurtech” e (sigorta ve teknolojinin birleşimi) kadar, Malezya’daki işletmeler ve tüketiciler teknolojiyi kucaklamaya hazır görünüyor.

Malezya’da internet bankacılığı son on yılda dört katına çıktı ve 2018’de yüzde 90’lık bir kullanım oranına ulaştı. Mobil bankacılık da neredeyse evrensel 4G ağ kapsama alanı, uygun fiyatlı veriler ve 5G tarafından destekleniyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun 2019 Ağ Hazırlık Endeksi , ankete katılan 139 ülke arasında (İtalya, Çin ve Şili’den önce) Malezya’yı, gelişmekte olan Asya ülkeleri arasında birinciliği üstleniyor.

Para nerede?

Ülkede en yaygın kullanılan fintech formları dijital ödemeler ve mobil cüzdanlar, bunu takiben “insurtech” ödünç verme, dijital havaleler, blockchain, crowdfunding diğer finansal teknoloji biçimleridir.

Malezya fintechindeki gelişmeler ülkenin finans sektörü manzarasını değiştiriyor. Örneğin, geleneksel finans kurumları tarafından sunulan fintech ürünleri genişlerken, fiziksel ticari banka şubelerinin sayısı azalmakta ve otomatik vezne makinesi sayısı son iki yılda düşmektedir. Geleneksel Malezya bankaları mevduat, borç verme ve sermaye artırmada egemen olmaya devam ederken, aynı zamanda yeni teknolojileri benimsiyor ve yeni teknoloji girişimleriyle rekabet ediyor veya işbirliği yapıyor. Nisan 2019 itibariyle, Malezya’da ödemeler, borç verme ve blockchain dahil olmak üzere çeşitli fintech alanlarında 200’e yakın girişim yapıldı.

Malezya, siber güvenlik olayları olasılığına karşı finansal sistemin güvende kalmasını sağlayacak düzenlemelerde lider olmuştur. Siber saldırıların müşteri güvenini azaltabileceğini ve yaygın hasara yol açabileceğini bilen Malezya bankaları ve düzenleyicileri, en büyük endişe duydukları konular arasında siber güvenliği yer alıyor.

Malezya’da gelecekteki fintech büyümesine, hem finansal kurumlar hem de yeni fintech işletmeleri için ek zorluklar, veri analizi ve makine öğrenimi, düzenleyici yükler ve finansmana erişim gibi önemli teknoloji alanlarında yetenek eksikliği içeriyor.

IMF analizine göre, İslami finans alanında lider olan Malezya, İslami fintech içinde benzersiz bir konuma sahiptir. Ülkedeki İslami banka kredisi büyümesi, geleneksel bankalar için yüzde 2,5’e kıyasla, 2018’de yüzde 8,9 oranında büyüdü. İslami fintech Malezya’da henüz emekleme döneminde iken, merkez bankası sektörü teşvik etmekte ve çabalarını desteklemektedir.İslami finans kurumları fintech’ten konvansiyonel finansmanın sağladığı birçok yoldan yararlanabilir. Bazı fintech araçları, İslami finansta yararlı olabilir, çünkü İslami finansın temel ilkesi olan şeffaflığın geliştirilmesi ile sonuçlanabilir.

 

Kaynak: IFAAS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir