Malezya’daki İslami ve Geleneksel Bankalar Virüs Salgını Nedeniyle Borçlulara Ödeme Kolaylığı Sağlıyor

COVID-19 koronavirüs salgını, Malezya İslami ve geleneksel bankalarını kredi geri ödemesinin ertelenmesi için teşvik ediyor

Malezya’daki İslami ve konvansiyonel bankalar, kredi geri ödemelerinin geçici olarak ertelenmesini sağlayarak, Çin merkezli koronavirüs salgınından etkilenen müşterilerin yardımına koşuyor.

İslami ve konvansiyonel bankacılık sektörüne hizmet eden Maybank, finansmanın yeniden yapılandırılması ve yeniden planlanması da dahil olmak üzere kredi geri ödemelerinde altı aya kadar bir gecikme hakkı sunuyor. Bu paket, mevcut durumdan etkilenen hem ticari hem de bireysel müşterilere açık olacak ve vakadan vakaya değerlendirilecektir.

Maybank yetkilileri, hareketin başlatıldığının duyurulduğu bir açıklamada, “Virüs salgından kaynaklanan bu ani olayların bazı müşterilerimizi çeşitli sektörlerde ve ayrıca bireysel olarak etkilediğini anlıyoruz.” dedi.

İşleri koronavirüs salgını veya COVID-19’dan etkilenen müşteriler, seçeneklerini tartışmak için şubeleriyle iletişime geçebilecekler.

Yetkilier, “Durum devam ederse, banka moratoryumu ve mali rahatlamayı daha uzun bir süre uzatma olasılığını dikkate alacak.” diye ekledi.

İslami ve geleneksel kamu bankalarının benzer yardım planlarını ilanından sonra harekete dahil olan ilk bankalar Bank Simpanan Nasional (BSN) ve İslami bakacılık hizmeti veren Bank Rakyat oldu.

Kamu Bankası üst düzey operasyon sorumlusu Sulaiman Abd Manap, “Koronavirüsün endüstrileri ve işletmeleri etkilemesi beklendiğinden, banka, yardım programının müşterilerin karşılaştığı kısa vadeli finansal kısıtlamaların üstesinden gelmesine yardımcı olacağını umuyor.” dedi.

Banka, aylık kredi geri ödemeleri için altı aya kadar gecikme hakkı sunuyor. Ayrıca, etkilenen müşterilerin nakit akışlarına yardımcı olmak için kredilerini ve finansmanlarını yeniden yapılandırma veya yeniden planlama taleplerini de değerlendirecektir.

11 Şubat’tan itibaren Dünya Sağlık Örgütü, 42.708 enfeksiyonla teyit edilen virüs nedeniyle çok sayıda ölüm bildirdi. Diğer 28 ülkede 395 doğrulanmış vaka var ve bir ölüm de Filipinler’de kaydedildi. Malezya şimdiye kadar birkaç virüs vakası gördü. Resmi kurumların 11 Şubat durum raporuna göre, 15’i Çin’de seyahat sırasında meydana gelen 18 enfeksiyon tespit edildi. Şu anda, ülke Çin’in en kötü etkilenen bölgelerine seyahatleri kısıtladı. Bu kısıtlama, Çin hükümeti tarafından kilitlenmiş olan diğer bölgeleri kapsayacak şekilde genişletilecektir.

 

Kaynak: Salaam Gateway

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir