Malezya’dan Sanal Bankalara Bankacılık Lisansı

Malezya merkez bankası, gelecek yıl tamamlanması planlanan, önerilen bir lisans çerçevesi kapsamında geleneksel veya İslami bankacılık hizmetleri sunan yeni beş sanal bankaya bankacılık lisansı vermeyi planlıyor

Yayınlanan teklif taslağında, merkez bankası yeni çerçevenin potansiyel yetersiz hizmet alan müşteriler için piyasadaki boşlukları ele alabilecek İnternet tabanlı bankacılık ürün ve hizmetlerine izin vereceğini söyledi. Yeni finans kurumları ülkenin ortak ATM ağından yararlanabilecek.

Bank Negara Malaysia’nın (BNM) hareketi finansal hizmetler sunmada teknolojiyi kullanarak bankacılık sektörünü yeni dijital oyunculara açıyor. BNM yaptığı açıklamada, “Bu tür dijital bankaların finansal tüketicilere uygun ve uygun fiyatlı finansal çözümlerin sorumlu kullanımını anlamlı bir şekilde sunması ve bu araçların sorumlu kullanımını teşvik etmesi bekleniyor.” dedi.

Bankaların, ilk üç ila beş yıllık operasyonlarında yaşayabilirliklerini göstermeleri ve dönem içinde varlık eşiğinin 2 milyar RM’den fazla olmaması gerekir.

Merkez bankası, önerilen çerçeve hakkında geri bildirim topladıktan sonra 2020 yılının ilk yarısında finans kurumlarıyla ilgili politika belgesini sonuçlandıracaktır. Politika belgesi düzenlendikten sonra lisans başvuruları açılacaktır.

 

Kaynak: The Star Online

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir