DÜNYA

Malezya’nın En Büyük İslami Bankası, İlk Yurt Dışı Şubesini Açtı

Maybank Islamic, DIFC’de şube açması için Dubai Finansal Hizmetler Otoritesi’nden (DFSA) tam İslami bankacılık lisansı aldı ve bu da Malezya’nın ilk İslam bankasını yabancı bir mevcudiyete dönüştürdü

DIFC’nin güçlü yasal ve düzenleyici ortamı, son derece gelişmiş ve dinamik finansal ekosisteminin yanı sıra, İslami bankacılıkta büyüme için bir katalizör olmaya devam ediyor ve Orta Doğu ve Afrika bölgesinde 600 milyondan fazla Müslüman nüfusa ulaşmak için bir platform sunuyor. Maybank Islamic Dubai DIFC şubesi, kurumsal finansman, hazine ve sermaye piyasaları ve ticaret finansmanı ağırlıklı olarak toptan bankacılık faaliyetlerine katılacak.

Maybank İslam’ın İslami Finansta Küresel Lider olmasının Maybank Grubunun arzusu olduğu ve Dubai DIFC şubesinin önde gelen İslami finans merkezi DIFC’de açılmasının Banka için büyük bir başarı olduğu söylendi.

DIFC Başkanı Essa Kazim, “DIFC, İslami finans sektöründe büyümede katalizör olmaya devam ediyor ve Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki 600 milyondan fazla Müslümana Şer’i ürünler ve hizmetler sunuyor. Şehri İslam ekonomisinin başkenti yapmak için Dubai’nin vizyoner liderliği ile uyumlu olarak, DIFC’deki Şer’i işlemlerin büyümesini desteklemeye ve finansın geleceğini dönüştürmeye devam etmeye kararlıyız. Dubai’de yeni kurulan bölge merkezi ile Maybank İslamic Berhad’ı bölgenin İslami finansının evine davet etmekten mutluluk duyuyoruz.” dedi.

DFSA İcra Kurulu Başkanı Bryan Stirewalt , “Maybank İslam’ın DIFC’deki operasyonlarının başlatılması, Merkezin İslami finans için uluslararası bir merkez olarak artan cazibesini gösteriyor. DFSA, İslami finansmanı kolaylaştıran bir düzenleyici rejim uygulamaya devam edecektir. Maybank İslam’ın merkezdeki operasyonlarını resmen başlattığını görmekten memnuniyet duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Maybank Islamic, Malezya’nın en büyük kredi veren Malezya Berhad’ın (Maybank) Şer’i bir bölümü ve Bloomberg’in Küresel Sukuk Ligi Tablosunda önde gelen düzenleyicilerden biridir. Maybank İslam’ın toplam aktifleri 30 Eylül 2019 itibarıyla 57,35 milyar ABD dolarını aşmıştır.

 

Kaynak: Zawya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir