Melikşah Utku: “Türkiye 2009’daki daralmayı yaşamadı”

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, Türkiye’de ve dünyada zor birkaç yılı geride bıraktıklarını belirterek, “Türkiye’nin kendine has bir konjonktürü vardı. S-400, papaz hadisesi (ABD’li papaz Andrew Craig Brunson davası), seçimlere rağmen Türkiye 2009’da yaşadığı mali daralmayı yaşamadı” açıklamasında bulundu

Melikşah Utku, 2016 yılından itibaren bankacılık sektörünün, büyük ölçüde ekonomideki kamu politikalarını destekleyen adımlar attığını söyledi.

Türkiye’nin zengin kaynaklara sahip olduğunu belirterek,“Çok sayıda küçük baraj yapmak yerine belli bir plan dahilinde daha büyük projelerin planlaması gerekiyor. Bunları eğer yaparsak önümüzdeki dönem daha güçlü bir şekilde gireriz. Bizim toparlanmaya başladığımız dönemde Avrupa daralmayı konuşurken mevcut durumu avantaja çevirebiliriz” dedi.

Utku, “2020’den itibaren katılım bankalarının kredi kanallarının açılacağını rahatlıkla öngörebiliriz. Son birkaç yıldır mevcut dönemi idame ettirme noktasında çalışmalarımız oldu. Önümüzdeki dönem büyüme sürecektir” değerlendirmesinde bulundu. Utku, “Belli sektörlere girişin kısıtlanması lazım. Herkesin inşaat, baraj yapamaması lazım. Bankaların herkese her iş için kredi verememesi lazım. Bunu emrivaki ile de yapabilirsiniz ama belli bazı yönlendirici politikalar ile de yapabilirsiniz. Serbest piyasada yönlendirici politikalar ile bunu yapmak daha doğru” diye konuştu.

Türkiye’ye Para Girişi Artacak

İslam coğrafyasından çok ciddi bir para girişi olduğunu ifade eden Utku, “Vatandaşlık almak isteyenlerin çok ciddi yatırımları var. Paniğe rağmen Türkiye’ye para girişi oldu. Önümüzdeki dönem kurun istikrar kazanmasıyla birlikte para girişi çoğalacaktır. İstanbul İslami Finans’ta dünyanın en büyük merkezi olabilir. İnsanlar İstanbul’u en başta seviyorlar. Hukuk, teknoloji, personel ve bina altyapısı olarak oldukça gelişmiş durumdayız” dedi.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir