Merkez Bankalarından Dijital Para Denemesi

Dijital Lirada İleri Aşama Pilot Testleri Sürdürülecek

Resmi Gazete’de yayımlanan Türkiye ekonomisinin 3 yıllık yol haritası niteliğindeki 2022-2024 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program’da dijital lira için ileri aşama pilot testlere devam edileceği belirtildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın Mart ayında açıkladığı ekonomi reform takvimine göre, dijital liranın hukuki altyapısının oluşturulması ve dijital bankacılık lisanslamalarına imkan tanıyan düzenlemenin yürürlüğe girmesi hedeflerini 31 Aralık 2021’olarak belirledi.

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), Avustralya, Malezya, Singapur ve Güney Afrika merkez bankaları arasında merkezi dijital para (CBDC) kullanımının geçtiğimiz  haftalarda test edildiğini açıkladı. Dunbar Projesi olarak adlandırılan çalışmayla birlikte dijital para cinsinden uluslararası ödemeleri yapılması için ortak bir platform geliştirilmesi hedefleniyor. BIS’in açıklamasına göre ” Sistemin merkezi dijital para birimleri arasında doğrudan aktarım yapılmasına olanak sağlayarak maliyet ve harcanan süreyi düşürmesi bekleniyor” dedi.

Kaynak : Bloomberght

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir