Millennium Dubai’de Uluslararası Operasyonlar Başlattı

2,5 trilyon dolarlık küresel İslami finans sektörü için en iyi temel bankacılık çözümleri sağlayıcısı olan Millennium Information Solution, kısa süre önce Dubai Internet City’de uluslararası operasyonlarını başlattı

Küresel İslami finansal varlıklar 2018’de 2,5 trilyon dolara ulaştı ve bunun yüzde 70’i veya 1,72 trilyon doları İslami bankacılık varlıkları temsil ediyor. Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’a göre, sukuk ihracının mevcut krize rağmen 2020’de 115 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Hamle, küresel İslami bankacılık sektörünün düşüş eğilimine karşı koymaya ve küresel varlığını genişletmeye devam etmesi ile gerçekleşti. Thomson Reuters’e göre, İslami finans varlıklarının Covid-19 salgınına rağmen 2016’da 2,2 trilyon dolardan (8 trilyon Dolar) 2023 yılına kadar 3,9 trilyon dolara (14 trilyon dolar) ulaşması bekleniyor.

Güçlü şeriat uyumu ve reel varlık destekli kredilendirme ile İslami bankalar, konvansiyonel bankacılık sistemlerinin zayıflıklarını ortaya çıkaran her finansal krizden sonra daha da güçlendi. Bu nedenle, İslami bankaların sayısında artış gerçekleşmiş ve önümüzdeki yıllarda büyümeye devam edecektir. Sağlam bir temel bankacılık çözümü, İslami bankaların daha iyi performans göstermesine yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, İslami bankalar ve finansal kurumlar, küresel olarak bankacılık ve ödeme sistemlerini bozan finansal teknoloji özellikli ürün ve çözümlerle başa çıkabilen daha gelişmiş bir yapay zeka tabanlı çekirdek bankacılık sistemine geçmelidir.

Mahmud Hüseyin, Millennium Information Solution CEO’su FZ-LLC (MISL), “Dördüncü Sanayi Devrimi finans sektörünü bozduğunda, İslami bankaların genel bankacılık sistemini bozmadan yeni fintech çözümleriyle senkronize olabilecek yeni nesil temel bankacılık çözümlerine geçmeleri gerekiyor.” dedi.

“Bu yüzden, İslami bankaların çoğuna yaklaşmak ve en son teknoloji ürünü İslami bankacılık sistemimize-Ababil-şeriat uyumlu bankacılık sektörü için oyun değiştiren bir çözüme-göç etmelerine yardımcı olmak için Dubai Uluslararası şehrinde uluslararası operasyonlarımızı kurduk.”

“Mevcut temel bankacılık sistemlerinin çoğunun, artan fintech kesintisi ile modası geçmiş olacağına ve bankaların önümüzdeki 3-5 yıl içinde yeni nesil sistemlere geçmek zorunda kalacağına inanıyoruz. Bunu yapmayanlar, daha rekabetçi finans dünyasında yarışı kaybedecek ve işlerini kaybedecek.” diye açıklamada bulundu.

14 bankanın ve bankacılık dışı finansal kurumların (Nbfıs) 500 şubesinde uygulanan Ababil, Şeriat uyumlu bankacılığın tüm alanlarını kapsayan İslami bankacılık için uçtan uca gelişmiş bir çekirdek bankacılık çözümüdür. Ababil’in ana yapısı, konvansiyonel bir bankacılık uygulamasının bir yan ürünü değil, İslami Şeriat uyumlu bir çözüm olarak tasarlandı. Bugün, IBM’in Bangalore Laboratuvarı’nda test edilen ve Oracle RDBMS ve açık platformlar tarafından desteklenen Ababil, bazı büyük İslami bankalar ve İslami finans kurumları tarafından kullanılıyor.

Gartner’a göre, İslami bankacılık sektöründe büyümeyi hedefleyen bankaların, şeriata uygun yeteneklere sahip özel İslami temel bankacılık sistemlerine ihtiyacı var. Gartner daha önce yayınlanan bir raporda, “Satıcı teklifleri artık şeriat kuruluna, iş işlevlerine ve İslami yerelleştirmeye uyarlama yoluyla gerçek farklılaşma sunacak kadar olgunlaştı.” dedi.

Ababil, tüm operasyonel gereksinimlerini karşılamak için İslami bankalara ve İslami finans kurumlarına çok çeşitli yazılım çözümleri sunar. Ababil’in son teknoloji ürünü, son derece entegre ön ve arka ofis sistemi, müşteri bankalarının ve finans kurumlarının tüm iş işlevlerini ele alan modüler İslami bankacılık çözümleri sağlama becerisinin yanı sıra kapsamlı bir çözüm paketi ile birlikte gelir.

Kaynak: Zawya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir