Moody’s: Küresel Sukuk İhracı Bu Yıl %5 Düşmesi Beklenmektedir

Moody’s’in yayınladığı rapora göre, koronavirüs krizi nedeniyle sukuk ihracı 170 milyar dolara düşmesi bekleniyor

Moody’s Yatırımcı Hizmeti, dört yıllık hızlı büyümenin ardından, koronavirüs krizi nedeniyle küresel sukuk ihracının bu yıl yüzde beş düşerek yaklaşık 170 milyar ABD dolarına (712,5 milyar RM) düşeceğini belirtti.

Derecelendirme şirketi, 2020’in ilk altı ayındaki toplam ihracının, Malezya ve Endonezya’daki faaliyetin işaretlendiği gibi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 düşüşle 77 milyar ABD dolarına düştüğünü söyledi.

Bu arada, Güneydoğu Asya’daki ihraçlar yüzde 25 düşerken, Orta Doğu’daki hacimler yüzde 7 arttı.

Moody’s Başkan Yardımcısı-üst düzey kredi yetkilisi Nitish Bhojnagarwala, düşüşün kısmen düşük petrol fiyatları ve Covid-19 salgını nedeniyle Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinin finansman ihtiyaçları ile sınırlı olacağını söyledi.

“Körfez’deki hükümdarların öncülüğünde ihraçların yılın ikinci yarısında 90 milyar ABD dolarına yükselmesini bekliyoruz. Düşüşe rağmen, 2020, 2019’da yüzde 36’lık bir artışın ardından şimdiye kadarki en yüksek ikinci sukuk ihracı toplamını görecek” ifadesinde bulundu.

Nitish, hükümetlerin koronavirüs krizine tepkilerini finanse etmek için para topladığından dolayı hacimlerin 2020’in ikinci yarısında toparlanma olasılığının daha yüksek olduğunu söyledi.

“Sürekli olarak düşük petrol fiyatları, başta Körfez ülkeleri olmak üzere petrol ihraç eden ihraççılar arasında açıkları ve finansman ihtiyaçlarını da artırabilir” diye ekledi.

Kaynak: BERNAMA – Malezya Ulusal Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir