Mufti Faraz Adam: Küresel Zekat Yönetiminin Geliştirilmesi Gerekiyor

Salaam Gateway’de çalışan Mufti Faraz Adam,“NZF Worldwide, Müslümanların azınlıkta olduğu bölgelerde küresel zekat yönetimini geliştirmek istiyor” dedi

Ulusal Zakat Vakfı Dünya Çapında (NZF Worldwide), gayrimüslim yetki alanlarında veya Müslümanların azınlık olduğu ülkelerde üye örgütleri için zekat standartları geliştirmektedir.

İngiltere merkezli Ulusal Zakat Vakfı’ndan doğan organizasyon, genel olarak zekat hesaplama, toplama, dağıtım, yönetişim ve etik ile muhasebe ve denetim alanlarında standartları planlıyor.

Mufti Faraz Adam, üç standartın geliştirildiğini ve bunun önümüzdeki haftalarda uygulanacağını belirtti. Bunlar; Zakat Dağıtım Standart No.1: Fuqara ve Masakin, Zakat Yönetişim ve Etik Standart No.1: Amileen için Etik Kurallar ve Zakat Muhasebe ve Denetim Standart No.1: Zakat Denetim ilke ve amaçları.

Standartlar aylık olarak yayınlanacak ve NZF Worldwide web sitesinde yayınlanacaktır. Bir bütün olarak herkese açık olacak ve değişen pazar koşullarına göre güncellenecekler.

Faraz Adam, özellikle bankacılık dışı alanlarda zekatı geliştirmenin ve standartlaştırmanın artan bir ihtiyaç olduğunu belirterek şunları söyledi:

“İslami finansa çok fazla odaklanılsa da, zekat ve İslami sosyal finansın da aynı düzeyde gelişmesi gerekiyor” dedi.

NZF Worldwide genel müdürü Azim Kidwai, İslami sosyal finansın artan önemi ve BM SKH’lerinin katılımı göz önünde bulundurularak zekat uygulamasının uyumlaştırılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Salaam Gateway

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir