Mustafa Varank Katar’da Düzenlenen Hazırlık Toplantısına Katıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 18-21 Aralık’ta gerçekleştirilecek Kuala Lumpur Zirvesi öncesi Katar’da düzenlenen hazırlık toplantısına katılım sağladı

İslam medeniyetinin hem ekonomik hem de sosyal açıdan yeniden hayata geçirilmesi amacıyla düzenlenecek Kuala Lumpur Zirvesi için geri sayım başlamışkeni İslam ülkelerinin liderleri Türkiye, Malezya, Katar , Pakistan ve Endonezya’nın  bakanları Doha’da bir araya geldi.

Kasım ayında da Malezya’daki hazırlık toplantılarına katılım sağlayan Bakan Mustafa Varank, şimdi de Katar’da gerçekleşen toplantıda diğer bakanlara zirveye ilişkin görüş alışverişinde bulundu.

Varank,  Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed’in vizyonuyla birkaç senedir gerçekleştirilen zirvenin hükümetler arası boyuta taşınması için yeni bir girişim başlatıldığını , İslam coğrafyasına ilişkin bir vizyon ortaya konulduğunu ve bu vizyonu daha da geliştirmek adına Katar, Pakistan, Endonezya ve Türkiye başta olmak üzere katılım sağlayacak ülkelerin liderliğinde yeni bir inisiyatifin uygulamaya konulduğunu bildirdi.

Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Kuala Lumpur Zirvesi’ne katılmayı planladığını söyledi ve şunları ekledi :

“Geçen ay bu zirvenin hazırlıkları için Malezya’ya gitmiştik, bu ay da zirveye az bir süre kala Katar’da ilgili bakan arkadaşlarımızla bir araya geldik ve zirvenin hazırlık çalışmalarını değerlendirdik. Heyecan verici projelerin hayata geçmesini bekliyoruz. Zaten Malezya ile ikili ilişkilerimizde son dönemde bir hayli mesafe aldık. Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyaretinde savunma başta olmak üzere ikili iş birliğimizi daha da güçlendirecek anlaşmaları imzalayacağız. Hiç kuşkusuz bu adımlar, gerek ticaret artışı gerekse teknoloji transferi yoluyla her iki ülkeye katma değer olarak dönecek. Bunun yanında araştırma enstitülerimiz arasında bir mükemmeliyet merkezi kurmayı planlıyoruz. Böylelikle Ar-Ge ve inovasyon alanında da ortak projeler, ortak yatırımlar gerçekleştirebileceğiz. İslamofobi ile mücadele için de medya alanında bir ortaklık söz konusu. Dolayısıyla bu zirve , İslam ülkelerini sanayi, teknoloji, inovasyon gibi alanlarda etkili iletişim kanallarının tesis edilmesiyle daha da ileri götürmeyi amaçlıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir