NBB, Bahreyn İslam Bankası’nın %78,8 Hissesini Satın Aldı

Satın alımın ardından, Bahreyn Ulusal Bankası (NBB) ve Bahreyn İslam Bankası (BisB) kurumları iki bağımsız banka olarak faaliyet göstermeye devam edecek

18 Aralık 2019’da sunulan teklif, NBB tarafından İslami bankacılık faaliyetlerini geliştirmek ve müşteri tabanına geleneksel ve İslami bankacılık hizmetlerinin tamamını sunmak amacıyla başlatıldı.

NBB Başkanı Farouk Al Moayyed, “BisB’deki payımızı artırmak, özellikle Şer’i işletmelerin hayati bir rol oynadığı bazı pazarlarda daha etkili olmamıza izin verecektir.” dedi.

NBB CEO’su Jean-Christophe Durand, “İki banka bağımsız kalacak olsa da, iki kurumun kültürüne tam anlamıyla sinerjilerinin başarılı bir şekilde yayılması konusunda bu iki bankanın ekipleriyle çalışmayı dört gözle bekliyorum.” dedi.

BisB, Bahreyn Bourse’de listelenmeye devam edecek ve İslam bankası normal iş akışı altında faaliyet göstermeye ve NBB’nin bir yan kuruluşu olarak faaliyetlerini sürdürmeye devam edecek.

Son beş yıldaki düşük petrol fiyatları, Körfez finans kurumlarını bir araya gelmeye ve kalabalık bir pazarda daha iyi rekabet etmeye zorluyor. Azalan kredi büyümesi, mevduat rekabeti, yüksek fon maliyeti ve azalan aktif kalitesi, bölgesel bankacılık sektöründe konsolidasyona neden olmaktadır.

S&P Global, bazı GCC bankacılık sistemlerinin niteliği göz önüne alındığında, daha fazla konsolidasyonun bankaların performansını ve finansal istikrarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini, bu nedenle tamamen ekonomik nedenlerle motive edilen yeni birleşme ve satın alma dalgasının gelebileceğini, ancak bunun gerçekleştirilmesinin daha uzun sürebileceğini söyledi.

 

Kaynak: CPI Financial

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir