Nepza Woos Helal Yatırımcılar

Nijerya ihracat işleme bölgeleri Otoritesi Genel Müdürü, Prof.Dr. Adesoji Adesugba Afrika kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi (AFCTA) başlamasından önce serbest ticaret bölgelerini korumak için dünyanın her yerinden helal sektöründeki yatırımcılara çağrıda bulundu

Adesugba, geçtiğimiz günlerde Abuja Ticaret ve Sanayi Odası tarafından helal küresel ticarette serbest ticaret bölgelerinin rolü üzerine düzenlenen bir web seminerinde düşüncelerini aktardı.

STB’lerin, Nijerya’yı üretim değer zinciri için kilit nokta olarak kullanabilecek helal yatırımcılara cazip teşvikler sunduğunu ve Nijerya’yı komşu ülkelerle büyük bir pazar olarak doğrulayan istatistikleri sardığını söyledi.

Adesugba, “Yatırımcıların sadece Nijeryalı nüfusunu dikkate almamalı, aynı zamanda tüm Sahra altı Afrika’ya uzanan tüm Batı Afrika pazarını Nijerya üretimi yoluyla hizmet verilebilecek fırsatlar pazarları olarak stratejik olarak gözden geçirmelidir.”

“Yatırımcılar Nijeryalı büyük nüfusun ötesini görmeli. Nijerya, Afrika pazarının bir temsilcisidir. Dolayısıyla Nijerya’ya yatırım yapmak Afrika pazarına cesur bir giriş demek. Helal yatırımcılar, ülkenin her yerindeki 40’tan fazla STB tarafından sağlanan sağlam yatırım altyapısına güvenmelidir.”

Dünyanın dört bir yanından paydaşların katıldığı web seminerinde daha da detaylandıran NEPZA yöneticisi, liderliği altındaki Serbest Bölgeler otoritesinin helal endüstrisinde yerli ve yabancı yatırımcılara açık olduğunu belirterek, sektörü dünya çapında katlanarak büyüyen olarak nitelendirdi.

“Ulus olarak standardizasyon ve düzenlemeler konusunu ele almamız gerektiğine katılıyorum. Ancak yatırımcılara Nijerya’nın NEPZA aracılığıyla ticarete açık olduğundan emin olmak istiyoruz. Mevcut bir bölgeye girmekte özgürsünüz veya özel bir bölgeye bile başvurabilirsiniz. Tüm fırsatlar kapınızın önündedir.” diye sözlerine ekledi.

Web seminerine Nijerya Başmüftüsü Şeyh Sahrif Salih katıldı; Naccima Başkan, Hajia Sarah Iya Aliyu; Prens Adetokunbo Kayode, Başkan, Abuja Ticaret Odası ve diğer paydaşlar katılım sağladı.

Kaynak: Thisdaylife

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir