Nijerya’da İslami Finans: 2019 Değerlendirmesi

Nijerya’da 2019 yılında İslami Finans’ı şekillendiren gelişmelerin bir incelemesi aşağıda görülmektedir:

  • İslami Finans Küresel Varlık Büyüklüğü

İslami Finansal Sanayi İstikrar Raporu’na göre, piyasanın mevcut küresel büyüklüğü 2.19 trilyon dolar ve bu da 2008 sonrası mali krizde dikkat çekici bir büyümeyi kanıtlıyor.

  • Malezya, İslami Finans İçin Küresel Merkezde Lider

Malezya şu anda dünya çapında İslami Finans’ın önde gelen merkezidir . Malezya Rezerv Bankası raporuna göre , 2017 yılı sonunda sırasıyla yüzde 51 ve yüzde 36,2’lik küresel pazar payı ile itici güç olmaya devam etti.

Ayrıca Thompson Reuters’in 2018 İslami Finans Geliştirme Raporu, Malezya’nın İslami Finans Kurumları için 56 ülke arasında liderliğini sürdürdüğünü gösterdi.

  • Afrika ve Nijerya’nın Potansiyel Boyutu

2011’den itibaren Afrika’nın İslami Finans pazar büyüklüğü 18 milyar dolar iken, o zamandan beri Nijerya’nın potansiyeli 17 milyar doların üzerindedir. Nijerya ve Afrika, İslami Finans’ın küresel olarak büyümesi için yeni sınırlardır.

  • SEC Nijerya’nın Faiz Dışı Finans Piyasasını Geliştirme Taahhüdü

Sermaye piyasasının zirve düzenleyicisi olan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 2019 yılında faiz dışı finans piyasasının büyümesini ve gelişmesini destekleyecek düzenleyici çerçeveyi sağlama taahhüdünü yeniden düzenledi.

  • İlk NSE İslami Finans Forumu

Nijerya borsası, paydaşların endüstrinin likiditeyi nasıl artırabileceğini ve sermaye piyasasını nasıl derinleştirebileceğini keşfetmeleri için bir fırsat olan ve Haziran 2019’da açılış yapan İslami Finans Forumu’na ev sahipliği yaptı.

  • NAICOM ve Takaful Sigorta Şirketleri

2019 yılında Ulusal Sigorta Komisyonu (NAICOM) iki yeni Takaful Sigorta Şirketi’ni lisansladı; Cornerstone Takaful Sigorta Limited ve Salam Takaful Sigorta Limited.

Yeni Takaful sigorta şirketlerinin lisansı 2016’dan beri faaliyet gösteren Noor Takaful Sigorta ve Jaiz Takaful Sigorta ile Nijerya’daki Takaful Sigorta Şirketlerinin sayısını 4’e çıkardı.

  • Dördüncü Afrika Uluslararası İslami Finans Konferansı

Nijerya, dördüncüsü gerçekleştirilen Afrika Uluslararası İslami Finans Konferansı’na (AICIF) ev sahipliği yaptı. Konferansta Afrika Geleceğini Şekillendiren Piyasalar, Altyapı Finansmanı ve Sürdürülebilirlik temalarına odaklanıldı.

Etkinlikte İslami Finans’ın Nijerya ve Afrika’nın ekonomik kalkınmasını nasıl doğru bir finansman kaynağı olarak destekleyebileceğini tartışan panel oturumları yer aldı.

 

Kaynak: Proshare

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir