DÜNYA

Nijerya’da İslami Finansın Artırılması İçin Gerekli Erişilebilirlik ve Kolaylık

Esusu Afrika’nın kurucusu ve CEO’su Abdul Azeez Oguntoyinbo tarafından yapıldı ve Webtv’nin İslami Finans Haftalık programında Nijerya’da İslami finansın büyümesini desteklemek için, finansal uzmanlar işbirliği, uygun fiyatta, erişilebilirlik, basitlik ve elverişli bir ortamın uygulanabilir bir helal iş ekosistemini sürdürmenin bileşenleri olduğunu belirtti

Oguntoyibo, COVID-19 salgınının ekonominin çeşitli sektörlerini ve birçok işletmeyi ve finansal hizmet sağlayıcısını olumsuz etkilediğini belirtti. Sorunları çözmek için ihtiyaç duyulan stratejinin, İslami finans segmenti de dahil olmak üzere finansal hizmet sektörünün dijital dönüşümü olduğu görüşündeydi.

Koronavirüs kaynaklı kilitlenmenin 2020 Q1 ve Q2 2020’de birçok finansal hizmet sağlayıcıya zarar verdiğini ve birçoğunun kapatılması gerektiğini açıkladı. Bu, finansal tabana yayılmadaki algılanan düşüşten sorumlu olmuştur.

Esusu Africa CEO’su, 2 Ağustos 2020 itibariyle 42 milyondan fazla kişinin kayıtlı BVN’lere sahip Banka hesabına sahip olduğunu, Banka hesaplarının kayıt hedefinin Aralık 2020’ye kadar 70m olarak belirlendiğini belirtti. Hükümeti, yurtiçi tasarruf kültürünü iyileştirmeye bakmaya çağırdı.

Esusu Afrika CEO’su, 2 Ağustos 2020 itibariyle 42 milyondan fazla insanın kayıtlı BVN’lere sahip banka hesaplarına sahip olduğunu ve Aralık 2020’ye kadar banka hesaplarının kayıt hedefinin 70 milyon olduğunu belirtti.

EFINA raporuna bakıldığında Büyük bir Müslüman nüfusa sahip olan Kuzey-Batı ve Kuzey-Doğu bölgelerinin mali açıdan dışlanmış yetişkinlerin en yüksek dağılımını oluşturduğunu belirtiyor. İslami Finans Fintech Şirketleri, finansal hizmetlerin bu bölgelerdeki bankasızlara kadar genişletilmesine nasıl yardımcı olabilir.

ESUSU Kurucusu, İslami Finans ve fintech şirketlerinin dini inançlarına uygun ve iyi korunan ürünler geliştirmek için işbirliği yapabileceğine inanıyordu.

Bunun, İmam/dini liderler gibi toplum liderleri ve ayrıca İslami kurum ve kuruluşlarla birlikte çalışacak olan farklı paydaşlar ve çıkar dışı finans kurumları arasındaki stratejik işbirliği ile çözülebileceği görüşünü dile getirdi.

Oguntoyinbo, bunun özellikle Nijerya’nın kuzey kesiminde mali dışlanma boşluğunu dolduracağına inanıyordu.

Helal tasarrufu, helal yatırımı, tekaful ve sıfır faiz ve kredileri kolaylaştırmak için dijital bir pazar yeri olan Helal yatırım için özel platformlar olduğunu söyledi.

Esusu’nun faiz dışı finans kurumları ve Suntrust Bank ve Cornerstone Takaful gibi varlık yönetimi firmalarıyla işbirliği yaptığını belirtti. Uygulamanın indirilmesinin kolay olduğunu ve İslami finansal ürün ve hizmetlere erişim sağladığını söyledi.

İslami fintech operatörü, İslami Finans için tasarlanmış ürünlere finansal katılımı artırabilecek işbirliği, satın alınabilirlik, erişilebilirlik, basitlik ve uygunluk ihtiyacını vurguladı.

Ona göre, Nijerya’da finansal faaliyetleri başarmak için sağlam teknolojiye ve duyarlı bir acente ağına ihtiyaç vardı.

Piyasa büyüklüğü 2 trilyon doların üzerinde olan Küresel İslami Finans Piyasasının potansiyeline bakarak, İslami finans ekosistemindeki araçların yerel finansal penetrasyonu iyileştirmek için stratejik olduğunu söyledi.

Nijerya’da yüzde 500 fazla talep gören Sukuk Tahvilini, Müslüman olmayan ülkeler gibi sukuk bonosunu benimseyen diğer ülkelerdeki deneyimlere benzer şekilde İslami Finansmana da girme fırsatı buldu.

İslami finans uygulayıcılarını finansal ekosistemdeki yatırımları yoğunlaştırmaya çağırarak bitirdi. Birleşik Krallık ve Malezya’yı ekonomilerini büyütmek için İslami Finans’tan yararlanan ülkeler olarak gösterdi ve Nijerya hükümetini bu ülkeleri örnek alınmasını söyledi.

Kaynak: WEBTV

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir