DÜNYA

Nijerya’da İslami Finanstaki Gelişmelerin 2019 İncelemesi

Nijerya’da 2019 yılında İslami Finans’ı şekillendiren gelişmelerin bir incelemesi aşağıda görülmektedir

İslami Finans Küresel Varlık Büyüklüğü

İslami Finansal Sanayi İstikrar Raporu’na göre, piyasanın mevcut küresel büyüklüğü 2.19 trilyon dolar ve bu da 2008 sonrası mali krizde dikkat çekici bir büyümeyi kanıtlar durumda.

Malezya, İslami Finans İçin Küresel Merkezde Lider

Malezya şu anda dünya çapında İslami Finans’ın önde gelen merkezidir. Malezya Rezerv Bankası raporuna göre, 2017 yılı sonunda sırasıyla yüzde 51 ve yüzde 36,2’lik küresel pazar payı ile Sukuk ve ihraç için ana itici güç olmaya devam etti.

Ayrıca Thompson Reuters’in İslami Finans Geliştirme Raporu 2018, Malezya’nın İslami Finans Kurumları için 56 ülke arasında liderliğini sürdürdüğünü gösterdi.

Afrika ve Nijerya’nın Potansiyel Boyutu

2011’den itibaren Afrika’nın İslami Finans pazar büyüklüğü 18 milyar dolar iken, o zamandan beri Nijerya’nın potansiyeli 17 milyar doların üzerindedir. Nijerya ve Afrika, İslami Finans’ın küresel olarak büyümesi için yeni sınırlardır.

2019 İncelemesi

SEC Nijerya’nın Faiz Dışı Finans Piyasasını Geliştirme Taahhüdü

Sermaye piyasasının zirve düzenleyicisi olan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 2019 yılında faiz dışı finans piyasasının büyümesini ve gelişmesini destekleyecek düzenleyici çerçeveyi sağlama taahhüdünü yeniden düzenledi.

SEC Genel Müdür Vekili Mary Uduk, piyasaya, 2015-2025 sermaye piyasası master planında yer alan bir faiz dışı finans piyasası için hükümlerin tam olarak uygulanmasını sağlayacak bir düzenleyici olarak taahhüt edildiğini garanti etti.

İkinci N100bn Sukuk Ijara’nın NSE Listesi

23 Temmuz 2019’da Nijerya Borç Yönetimi Ofisi, Nijerya Menkul Kıymetler Borsası’nda İkinci N100bn Sukuk Ijarah’ı listeledi.

Yedi yıllık FGN Sukuk’un 2025 yılında olgunlaşması bekleniyor. Sukuk’un Nisan 2018’de listelenen  ihracının yüzde 16.47 kira oranından yüzde 15.743 kiralama oranı, 73 baz puan indirimi vardı.

İlk NSE İslami Finans Forumu

Nijerya borsası Haziran 2019’da açılış yapan İslami Finans Forumu’na ev sahipliği yaptı ve bu da paydaşların endüstrinin likiditeyi nasıl artırabileceğini ve sermaye piyasasını nasıl derinleştirebileceğini keşfetmeleri için bir fırsattı.

Borç Yönetimi Ofisi Genel Direktörü Bayan Pat Oniha, Ticaret Bölümü, Nijerya Menkul Kıymetler Borsası ve Lotus Capital Bayan Hajara Adeola CEO’su diğer kişilikler arasında yer aldı.

FMDQ Menkul Kıymetler Borsası Desteği

FMDQ Menkul Kıymetler Borsası, 2018’de FGN Sukuk Bond’un öncü listesinden bu yana İslami Finans piyasasının büyümesine desteğini de sürdürdü.

Borç Yönetim Ofisi ve diğer kilit paydaşları, 2020’de daha fazla faaliyetin görülmesi gereken piyasadaki diğer Sukuk listelerinin beklentileri hakkında meşgul etmeye devam etti.

NAICOM ve Takaful Sigorta Şirketleri

2019 yılında Ulusal Sigorta Komisyonu (NAICOM) iki yeni Takaful Sigorta Şirketi’ni lisansladı; Cornerstone Takaful Sigorta Limited ve Salam Takaful Sigorta Limited.

Yeni Takaful sigorta şirketlerinin lisansı 2016’dan beri faaliyet gösteren ilk iki Noor Takaful Sigorta ve Jaiz Takaful Sigorta ile Nijerya’daki Takaful Sigorta Şirketlerinin sayısını 4’e çıkardı.

4. Afrika Uluslararası İslami Finans Konferansı

Nijerya, ilk kez 4-5 Kasım 2019 tarihleri ​​arasında Lagos’taki Afrika Uluslararası İslami Finans Konferansı, AICIF’in 4. baskısına ev sahipliği yaptı. Konferansta “Altyapı Finansmanı, Sürdürülebilirlik ve Afrika’nın Geleceği Piyasalar” konuşuldu.

Açılış konuşmacıları Kraliyet Majesteleri Muhammed Sanusi II Kano Emiri ve İslam Sigorta İhracat Kredisi ICIEC CEO’su Oussama Kaissi vardı.

Etkinlikte İslami Finans’ın Nijerya ve Afrika’nın ekonomik kalkınmasını nasıl doğru bir finansman kaynağı olarak destekleyebileceğini tartışan panel oturumları yer aldı.

 

Kaynak: İFAAS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir