Nijeryalı Fintech TeamApt, KOBİ’ler için Faiz Dışı Finansman Üzerinde Çalışıyor

Nijerya’da ödeme altyapısı ve dijital bankacılık alanında lider olan TeamApt, ülkenin kuzeyindeki küçük işletmeler için faiz dışı finansman için teknoloji üzerinde çalışıyor.

İslami finans Nijerya’da yeni ortaya çıkan bir endüstridir.

Jaiz Bank Plc , 2011 yılında tam teşekküllü faizsiz bir banka olarak faaliyet göstermek için bölgesel bir lisans aldığında, ülkenin ilk bağımsız İslami bankası oldu. CBN, 2019 yılında ikinci bölgesel faizsiz banka olan TAJ Bank Limited’i tescil ettirdi. Özel finans kurumu üçüncü şubesini bu Ağustos’ta Sokoto Eyaletinde açtı.

TeamApt’ın kurucusu ve CEO’su Tosin Eniolorunda, Salaam Gateway’e ürünü hayata geçirmek için bankacılık ortaklıkları olmasını bekliyoruz dedi. Şirket, yasal onayların ardından ürünü önümüzdeki çeyreklerde piyasaya sürmeyi planlıyor.

Nijerya’nın hareketli fintech sahnesi, son beş yılda 600 milyon dolardan fazla fon sağladı. Batı Afrika ülkesi, yalnızca 2019 yılında, Afrikalı teknoloji start-uplarının talep ettiği 491,6 milyon doların dörtte birini çekti ve şu anda 200’den fazla bağımsız fintech şirketine ev sahipliği yapıyor.

TeamApt 2019’da, topluluklarındaki bankacılık altyapısına erişimi olmayan kişiler için tasarlanmış mobil para platformu Moniepoint’i piyasaya sürdü. Şirket verilerine göre, en son katılımcı olmasına rağmen işlenen değer bakımından Nijerya’nın en büyük banka dışı mobil para operatörü haline geldi.

30.000 kişilik bir acente ağı aracılığıyla Moniepoint, 197 milyar Nijeryalı Naira (yaklaşık 520 milyon $) değerinde aylık 13 milyon işlem gerçekleştiriyor. Kullanıcı artışı aylık ortalama% 23’tür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir