Öğrenciler Geleceği Kodluyor: 1010 Kaşif Projesi

Kuveyt Türk, 30’uncu yılında 1010 Kaşif Projesi ile bilime ve eğitime destek vermeye devam ediyor

Proje kapsamında Türkiye’nin dört bir yanındaki okullara kodlama ve robotik eğitimi götüren Kuveyt Türk, sağlayacağı eğitim ve donanım desteğiyle yeni nesilleri geleceğin mesleklerine hazırlamayı amaçlıyor.

Kodlamaya ilgisi olan 10-14 yaş arasındaki kâşifleri kapsayan eğitimle, Türkiye’nin seçilen illerinde yılda en az 1010 Kâşifin (bilim çocuğu) keşfedilmesi ve bu kâşiflere kodlama eğitimi verilmesi hedeflenmektedir. İlk etapta bir dönem üzerinden projelendirilen 1010 Kâşif’te hedef kitleyi, kodlama atölyesi imkânına sahip olmayan devlet okullarındaki öğrenciler ile başta YİBO’lar (Yatılı İlköğretim Bölge Okulları) olmak üzere ortaokul çağındaki çocuklar oluşturuyor.

Seçilen okullarda maker (kendin yap) bilincinin başlatılacağı sosyal sorumluluk projesi kapsamında kodlama eğitimi 1010 Kâşif Kodlama Kiti aracılığıyla Kuveyt Türk çalışanları tarafından verilecek. Bir tam gün sürecek eğitimin içeriği şu şekildedir:

  • Kodlamaya giriş
  • 1010 Kâşif Kodlama Kiti’nin incelenmesi ve tanıtımı
  • Temel seviyede teknik bilgiler
  • Kullanılacak kodlama ara yüzünün tanıtımı
  • Okullarda gerçekleştirilecek projelerin adım adım çalıştırılması
  • Okullarda karşılaşılabilecek olası problemlerin giderilmesi

Adımızı Yazalım, Deniz Feneri, Sokak Lambası, Alkışla Yanan Lamba, Trafik Işıkları, Park Sensörü, Tren Geçiş Kontrolü, Gece Lambası, Oyun Hamuru ve Renkler adlı modüller, yaş grubuna uygun eğlenceli, eğitici ve öğretici uygulamalar arasında yer alıyor.

1010 Kâşif Kodlama Kiti aracılığıyla verilecek eğitimlerin ardından öğrencilerin pratik yapması, öğrendiklerini geliştirebilmeleri için her okula bir bilgisayar ve 20 adet kit hediye edilecek.

Eğitimin sonunda öğrencilere sertifika takdim edilecek. 1010 Kâşif için oluşturulacak internet sitesinde, Scratch ile kodlama eğitimi yer alacak ve hediye edilen 1010 Kâşif kiti ile yapılabilecek pek çok örnek proje paylaşılacak. Bu sayede kâşiflerin eğitimlerinde devamlılık sağlanacak. Kâşiflerin tasarımlarını tanıtabileceği bir blog oluşturulması da internet sitesi özelinde planlanan projeler arasında yer alıyor.

Kaynak: Kuveyt Türk

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir