FİNANS

OKEX: Türkiye Yeni Kripto Para Merkezi Olabilir

Önde gelen kripto para borsalarından OKEX, Türkiye’nin yeni kripto para merkezi haline gelebileceğini belirten bir rapor yayınladı

Türkiye’de kripto para sektörü son zamanlarda önemli ölçüde hareketlilik kazandı. Dünya çapında büyük borsalar, Türkiye ofislerini açtı ve açmaya devam ediyorlar.

Bir yandan hükümet de geçtiğimiz yılın Temmuz ayında aldığı kararla ekonomik planda Blockchain teknolojisine de yer verdi.

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından OKEx tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre ise Türkiye, birkaç sebeple yeni kripto para merkezi olabilir.

Raporda doğruluğu tartışılır olsa da Türkiye’deki her 5 kişiden 1’inin önceden bir kripto para kullandığı ya da sahiplendiği bilgisi verildi. “Yerel Blockchain gelişmelerini artırma” başlığında ise hükumetin bütünlükçü bir ulusal Blockchain altyapısını destekleme kararı aldığı ifade edildi. Raporda ayrıca Türkiye’deki kripto para alımlarının sürekli artmasının geri kalanları da ciddi şekilde etkilediği ve her geçen gün yeni alıcıların piyasaya girdiği yazıldı.

Türkiye’nin ikinci büyük bankası olan Takasbank, kısa süre önce bankacılık sektörü için Blockchain tabanlı bir altın ticaret platformu başlattı. Ayrıca, Türkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası Aktif Bank da geçtiğimiz yıl kendi kripto para borsasını kurmuştu. Bu borsa, birkaç ay önce kapatıldı.

Bununla birlikte dünyadaki büyük kripto para borsaları da Türkiye’de neler olup bittiğiyle sürekli olarak ilgileniyorlar. Malta merkezli ve dünyanın en büyük borsalarından biri olan Binance de son olarak Türk lirasıyla kripto para alım-satım seçeneğini aktif hale getirmiş ve ülkedeki bir ödeme şirketiyle ortaklık açıklamıştı. Singapur merkezli bir kripto para borsası olan Huobi de Türk Lirası konusunda ciddi adımlar atıyor. Blockchain.com ve FTX de TL’yi sistemine dahil eden büyük borsalar arasında.

Raporda, geçtiğimiz yıl Türkiye’de düzenlenen ilk Blockchain zirvesine de değinildi. Bu zirveye dünyanın birçok ülkesinden kripto para yatırımcıları, ekonomistler, start-up girişimcileri ve bankacılık uzmanları katılmıştı. Türkiye’nin düzenlediği bu zirvedeki amaç 60’tan fazla ülkeden birçok Blockchain ve fintek uzmanlarını ülkeye çekmekti.

Kaynak: Uzman Coin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir