Ozan Onat: “Katılım Bülteni En Heyecan Veren Maceram Oldu!”

Katılım Bülteni’nin kurucusu ve Comex Teknoloji şirketinin CEO’su olan Ozan Onat Bey’ile gerçekleştirilen; “Katılım Bülteni’nin Kuruluşu ve Geleceği” konulu röportajımızı  takipçilerimizin istifadesine sunarız.

……………………………………………

 

Ozan Bey, sizi biraz tanıyarak başlayalım.

Tabiki, ben Ozan Onat. 1980 İstanbul doğumluyum. Balkanlardan gelen, göçmen bir ailenin evladıyım. Sistem mühendisiyim. Comex Teknoloji firmasının kurucusu ve yöneticisiyim. 20 yıldır teknoloji sektöründe özellikle güvenlik ve altyapı alanında çalışıyorum. Evliyim; dünya güzeli bir eşim ve dünya tatlısı iki oğlum var.

Allah bağışlasın efendim. Malumunuz bu röportajın ana konusu firmanızın çatısı altında faaliyette bulunan Katılım Bülteni Haber Platformu. Her ne kadar internet yayıncılığı olmasından ötürü bir şekilde sektörünüze çok uzak bir alan olmasa da bizler Katılım Bülteni’nin kuruluş macerasını merak ediyoruz. Nasıl girdiniz bu işe?

Elbette. Aslında internet yayıncılığı hiç aklımda olmayan bir alandı. Özellikle Bi’ Bilene Danışalım adlı Youtube programından sonra hemen hemen faisiz finans sektöründe görev alan herkesin tanıdığı sevgili kardeşim Levent Bey (R. Levent Işık’tan bahsediliyor) ile olan dostluğumuz bu işe girmemize neden oldu. Ben kendi işime hiç sermayem olmadan, Rabbime güvenerek, kendime inanarak sırtımdaki bir çanta ile başladım. İş hayatım boyunca da hep yeni projelere açık oldum. Gerçekten de müteşebbisliğe aç bir ruhum var. Levent ile yaklaşık 10 yıllık bir abi-kardeş hukukumuz var. Katılım Bankacılığını onunla ve onun görev aldığı kurum ile tanıdım. Beni kendi bankasına müşteri yapma hususunda çok teşvik etti. Açıkçası pek de anlamadığım bir iş modeli vardı katılım bankalarının. Sonra Beşyüzevler şubesi müşterisi oldum. Sorun olmayacaksa banka ismi verebilirim sanırım. Çünkü gerçekten hem çalıştığım şubede görev alan arkadaşları hem de bankamı çok seviyorum. Müşteri temsilcim Yunus Çelikkıran Bey var. Onun yanına işlerimi gerçekleştirmeye gittiğimde kendimi gerçekten evime gider gibi hissediyorum. O kadar yani düşünün.

Bankacılık benim gözümde hep güvenilmez bir alandı. Ama Albaraka Beşyüzevler Şubesinin çalışanları bana gerçekten bambaşka bir dünyayı tanıttı. Bu vesile ile ben de katılım bankacılığı ile ilgilenir oldum. Levent’in o güne kadar okumadığım kitaplarını okudum. Daha yakından tanıdım ve işlerimin önemli kısmını, başka bankalarda asla göremediğim bir samimiyetle bana “abi” diye hitap eden Yunus Bey kardeşimle gerçekleştirmeye başladım.

Bir sene önce bir akşam Levent beni bir kardeşi ile tanıştırmak istediğini, güzel fikirleri olduğunu, kendisinin hatırı için bu kardeşine, şu aralar çok popüler bir deyim olan melek yatırımcı sıfatıyla destek vermemi istediğini söyledi. Bu bahsi geçen arkadaşı siz çok iyi tanıyorsunuz. Kendisi şu an Katılım Bülteni’nin Genel Yayın Yönetmeni olan kıymetli kardeşim Recep Bey  (Recep Almalı’dan bahsediliyor)

Üsküdar da bir akşamüstü Recep Bey, Levent Bey, Levent Bey’in kuzeni Sadık Bey bir araya geldik. Ama Sadık kardeşimin uzaktan yakından bu işlerle alakası yok. Levent ile yapışık ikizler gibi yaşadıklarından ötürü tesadüfen orda yani. Recep Bey sunumuna başladı. Yalan yok etkilendik. Bize projesinin finansmanında ihtiyacı olanları sorduk. İlk Sadık konuştu. “Ben bu işe destek veririm” dedi. Şaşırdık. Adam gemi kaptanı. Düşünsenize.

Sonra tabi biz biraz değerlendirdik. Recep Bey’e sorular sorduk. Makul cevaplar aldık. Levent’in bankacılık öncesi uzun süreli bir internet gazeteciliği deneyimi var. Recep Bey’in de katılım bankacılığı alanında yayınlanan en prestijli dergide editörlük yaptığını öğrenince “olur bu iş” dedim. Bir yönetim kurulu olması ve bunda muhakkak Levent’in görev almasını şart koştum. Levent ise işlerinin yoğunluğundan ötürü bunun mümkün olmadığını ama bir İstişare Kurulu olursa haftalık olarak yapılacak toplantılarda yayıncılık adına elinden geleni yapabileceğini söyledi. Böylece hemen orada istişare kurulunun ilk üç üyesi belli olmuş oldu. Daha sonra alanında uzman birkaç önemli kişi de isimlerinin açıklanmaması kaydıyla bizlere katılabileceğini ilettiler. Netice olarak o akşam kuruluş kararı alındı ve kısa sürede sitemiz yayın hayatına başladı. Tüm altyapısı Comex Teknoloji tarafından oluşturuldu. Bir yılı aşkındır da yola emin adımlarla devam ediyoruz.

Peki, şimdi biraz da Katılım Bülteni için hedeflerinizden, geleceğe dönük planlarınızdan bahsedelim mümkünse. Bize biraz geleceği anlatır mısınız?

Bakın bu konu gerçekten de çok karmaşık işte. Yakın zamanda Katılım Bülteni Tv adı altında YouTube kanalımızda yayınlara başladık malumunuz. Biz rakamlara gerçekten çok önem veriyoruz. İstatistik rakamlarını çok yakından takip ediyoruz. Rakamlar bize şunu gösterdi ki insanlar artık uzun haberlerden, eski tip metinlerden hoşlanmıyor. Zaman artık herkes için çok değerli. Herkes artık her şeyin en özünü istiyor. Farklılık istiyor. Yenilik istiyor… Biz de bu zamanın kurallarına uyma meselesini çok önemsiyoruz. Sıradan bir yayın organı olarak başladığımız yayın hayatımızda birçok farklılığa biz önderlik etmek istiyoruz. Biz faizsiz finans yayıncılığı alanında ilk defa tam zamanlı çalışan editörleri, muhabirleri, genel yayın yönetmeni, istişare kurulu olan platformuz. İlk defa öğrencilerle yani gençlerle doğrudan bağ kurmayı, onlarla iş ortaklığı kurarak beraber çalışmayı sağlayan platformuz. İlk defa hediye kitaplarla insanların hayatlarına dokunmaya başlayan platformuz. İlk defa webinar düzenleyen platformuz. İlk defa YouTube kanalı açıp canlı yayın yapmaya başlayan platformuz. Bunca ilki de sadece bir senede başardık.

Gelecek dediniz. Bu kadar ilk başaran Katılım Bülteni önümüzdeki yıl için 4 büyük proje hazırlıyor. Birçok alanda yine ilkleri planlıyor. Tüm bunları da az evvel belirttiğim üzere zamanın kurallarına uyan bir yayıncılık anlayışı ve doğrudan gençlere ulaşmayı hedefleyerek yapıyor. Gerçekten mükemmel bir ekibimiz var. Kadrolarımızda çok değerli zihinleri barındırıyoruz. 2021 ve 2022 bizim hayallerimizi hayata geçirmeye devam ettiğimiz ve herkesin bizi fark ettiği yıllar olacak diye umuyorum. Fakat çok fazla detaya girmem uygun olmaz. İşin sürprizini kaçırmayalım.

Madem geleceğe detay alamadık, hazır konusu açılmışken YouTube kanalınıza biraz değinelim. Nasıl çıktı bu iş ortaya, ne amaçlanarak bu alana sıçranıldı?

Yakından takip ettiğimiz ve 18-25 yaş arası akrabalarımızdan, kardeşlerimizden, yakınlarımızdan oluşan bir kontrol kitlemiz var desem doğru ifade etmiş olurum sanırım. Onları çok yakından izliyor, tercihlerini, algılarını kavramaya çalışıyoruz. Yaptığımız her işi onlara bir şekilde danışıyoruz. Onlar sayesinde de zamanın kurallarını, gençlerin tercihlerini anlıyoruz. Onlar bize adeta geleceği aydınlatıyorlar. YouTube kanalı onlar sayesinde açıldı. Evet, belki şu an 20-50 yaş arasına hitap eden programlarla başlamış olabiliriz ama ilerleyen dönemde Katılım Bülteni’nin, faizsiz finans yayıncılığının alanını yavaş yavaş genişlettiği fark ettiğinizde şu söylediklerimi çok daha iyi anlayacaksınız.

Burası birkaç yıl içinde eğitim veren, yarışmalar düzenleyen, canlı yayın haber bülteni olan, haftalık çok konuklu tartışma programları olan ve Levent’in geçen gün Twitter’da ifade ettiği üzere “24 saat yayın yapan, yaşayan bir platforma” dönüşecek. Sanırım geleceğe yönelik olan bir önceki soru içinde bazı şeyleri dayanamayıp ifade etmiş oldum. İşte zaten tüm bu sebeplerden ötürü Katılım Bülteni benim en heyecan veren maceram oldu.

Sizinle daha önce de röportaj yapmak istemiştik. Kabul etmemiştiniz. Açıkçası bu defa, Genel Yayın Yönetmenimiz bu işi bana verince, şaşırdım. Neden geri planda kalmak istiyorsunuz. Bir sebebi var mı?

Ben Katılım Bülteni gibi birkaç start-up sayılabilecek kuruluşunun daha içerisindeyim aslında. Onlara da ciddi vakit ve enerji harcıyorum. Diğer yandan Comex Teknoloji bizim amiral gemimiz olmasından ötürü en çok onun gelişimi ve sağlıklı şekilde büyümesiyle ilgilenmek zorundayım. Katıım Bülteni’nin kendine has bir çalışma kültürü oluştu. Gerektiği zaman veya bana danışıldığı zaman işe dahil oluyorum. Bir iş adamı için kendi kendini idare edebilen, büyütebilen, kendi misyonunu oluşturabilen bir yatırımdan daha güzel ne olabilir ki? Böyle bir oluşuma sürekli müdahale etmek, fazlaca içinde bulunmak onun sağlıklı gelişimini engeller. Yatırımlar adeta çocuklar gibidir. Kendi cesaretini, kendi gücünü ortaya koyan çocuğa eğer sürekli müdahale edersiniz bu o çocuğun cesaretinin kırılmasına ve kişiliğinde olumsuz sinyallerin ortaya çıkmasına neden olur. Katılım Bülteni kendi kadrosuyla bir yıl gibi kısa zamanda güzel işler ortaya çıkardı. Üstelik gerçekten şu an İstişare Heyeti’ndeki arkadaşların tecrübelerini ve aralarındaki kardeşlik bağını düşününce Katılım Bülteni’nin benim arkalarında olmamdan, gerektiğinde onlara Comex Teknoloji’nin kaynaklarıyla yol açmamdan, ticari olaylarda onlara tecrübelerimle önderlik etmekten başka yönetimsel anlamda bana ihtiyaçları olduğunu düşünmüyorum. Dediğim gibi şu an Katılım Bülteni, her girişimcinin yüzünü güldürecek bir yönetime, kadroya ve potansiyele sahip bir start-up. Büyük işler başarılacağından eminim.

Ozan Bey, vakit ayırdığınız için çok teşekkür ediyoruz efendim.

Ben teşekkür ederim asıl. Çok keyifli bir sohbet oldu.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir