PACRA BankIslami Pakistan’ın A + Kuruluş Notunu Koruyor

Pakistan kredi derecelendirme kuruluşu Limited (PACRA), Bankislami’nin uzun vadeli işletme notunu a+ (A1 kısa vadeli not) seviyesinde istikrarlı bir görünümle korudu

Derecelendirmeler BankIslami’nin sürdürülebilir risk profilini yansıtmaktadır. Banka’nın karlılığı, zirve politika oranları ve finansman ve araçlardaki hacimsel artış nedeniyle varlık getirisi ile artmıştır.

Varlık getirisinde fon maliyetinden daha yüksek artış oldu. Banka iyi bir işletme karı elde edebildi; eğilim devam etmeli. Yönetim, değer düşüklüğü oranının iyileştirilmesine yol açan NPL’lerin geri kazanılmasını hedeflemektedir.

Covid-19, dünya çapında ve yurt içinde ekonominin tüm segmentlerine zorluklar çıkardı, çoğu sektör olumsuz etkileniyor. Sonuçlar, ihtiyatlı olmayı ve gerektiğinde eylemleri garanti ederek ortaya çıkmaya devam edecek. Merkez Bankası, temel politika faizlerinde düşüş (Ocak-20’den bu yana 625 baz puan düşüş) ve geri ödeme yükümlülüklerinin ertelenmesi dahil olmak üzere iyi tasarlanmış ve kapsamlı adımlar attı. Politika faizlerindeki düşüş Bankanın karlılığını belirlerken, bu önlemler kredi risklerini çevreleyen müttefik riskleri hafifletmiştir.

Banka’nın mevduat tabanı, istikrar ve likiditeyi artırmaya odaklanılarak CASA’da düşüşe yol açan (19 Aralık sonu: yüzde 58.5, 18 Aralık sonu: yüzde 68.8) vadeli mevduata yönelik önemli bir artış kaydetti. Vadeli mevduatın artması, CY20’deki fonların maliyetini etkileyebilir. Anahtar pozisyonlara deneyimli kişiler başkanlık eder. Banka yönetimi, CEO’nun liderliğinde yeni iş planını takip ederek performans ve maliyet etkinliğine ulaşma konusunda olumludur. Odak noktası risk yönetimi, BT altyapısı, iş gücünün güçlendirilmesi ve bankanın operasyonel verimliliğe ulaşmasına yardımcı olacak müşteri kolaylaştırmasıdır.

Banka, siber risklere karşı kalesini güçlendirmek için adımlar attı; CY19’da gerekli provizyon oluşturulmuştur. Gelecekte, Merkez Bankası tarafından verilen gevşemeler CY21’de geri çekileceği için birincil odak SYR’yi konsolide etmektir. Yönetim, SYR’nin artırılmasına yardımcı olacak bankanın sermayesini artırmak için planlanan adımlar konusunda günceldir.

Kaynak: The Nation

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir