Pakistan’da İslami Bankacılık Çalıştayı

Cambridge İslami Bankacılık Master Atölyesi, etki finansmanı yoluyla Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (SDG’ler) ulaşmada İslami finansın önemini tartıştı

Çalıştay, özellikle Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin (SDG) ihtiyaçlarına yönelik olarak, İslami finans ve etki yatırım araçlarının potansiyeli hakkında farkındalığı artırmak ve ilgi yaratmak için Noon Business School (NBS) tarafından düzenlendi.

Cambridge Şirketler Grubu Başkanı Dr. Dr Humayun Dar, Ticaret Odası Sargodha ofis başkanları, öğretim üyeleri ve öğrenciler etkinliğe katıldı. Konuşmacılar, kurumsal müşteriler, genel kamuoyu, akademisyenler, hükümet yetkilileri ve yargı için İslami bankalar tarafından sunulan ürün ve hizmetler hakkında farkındalık yaratmak için özel çalıştaylar ve eğitim programları tasarlanması gerektiğini önerdiler.

Konuşmacılar, “Tüketiciler arasında İslami bankacılık hakkında daha fazla bilgi sahibi olma ve bazı önemli soruları ele alma arzusu var.” dedi. Genç girişimcilere yardım etmeyi, kırsal bölgelerdeki kadınlara eğitim vermeyi ve ödünç vermeye dayalı iş modelini teşvik etmeyi ve hem maddi hem de ruhsal gelişimi kapsayan dengeli kalkınma ihtiyacı üzerine kurulan sosyal ilerleme için İslami yaklaşımı benimsemeye söz verdiler.

Humayun Dar, konuşma yaparken İslami bankacılığın ülkenin yoksulluk, gelir eşitliği, bölgesel eşitsizlik ve cehalet gibi büyük zorluklarla başa çıkmasında kilit bir rol oynayabileceğini söyledi. Yetkili, İslami bankacılığın yoksulluğun azaltılmasına, uygun fiyatlı konut, mikrofinans, finansal inklüzyon ve eğitimsel sosyal yardımların çözülmesine büyük katkıda bulunabileceğini söyledi.

Dr Dar, İslami Finans’ın küresel finans endüstrisinde en hızlı büyüyen finans kaynaklarından biri olduğunu söyledi. Yetkili, “İslami finanstaki küresel varlıkların 2021’de 3,5 trilyon ABD dolarına ulaşması bekleniyor.” dedi.

Noon Business School Müdürü Ghulam Bhatti, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmak, olumlu değişim getirmek ve sıradan insanın yaşamını iyileştirmek için müslüman ülkeler arasındaki ticaretin artması üzerinde durdu. Fırsatları keşfederek, yakındaki bölgelerde ve Müslüman ülkeler arasında ticarete odaklanma ihtiyacını vurguladı.

 

Kaynak: The Nation

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir