Pakistan’dan İslami Finans Atağı

Pakistan Merkez Bankası’nın çarşamba günü yayınlamış olduğu talimatta İslami bankacılık penceresi kullanan konvansiyonel bankalar, 2023 yılında tam teşekküllü İslami bankacılık şubesi olmak şartıyla tüm şer’i bankacılık ürünlerini kullandırabilecek

Pakistan Merkez Bankası (SBP), İslami Bankacılık Pencerelerinin (IBWs) şeriat ile uyumlu finansal hizmetlerin payını, erişimini ve finansal ürün artışının yükselmesindeki önemli potansiyelini göz önünde bulundurarak, bankaların operasyon kapsamını genişletmeleri için revize edilmiş talimatlar yayınladı.

İslami Bankacılık Pencereleri (IBW) artık küçük ve orta ölçekli işletmeler, tarım, konut ve tüketiciler de dahil olmak üzere müşterilerine her türlü finansman ürününü sunabilecek. Ancak bu sistem, ilgili IBW şubesinin üç yıl içinde tam teşekküllü İslami bankacılık şubesine dönüştürülmesine tabi olacak.

SBP’den yapılan açıklamada “Bu yeni politika önleminin, bankacılık sektörünün toplam aktif ve mevduatlarında yüzde 25, toplam şube ağında yüzde 30 paya sahip olmasını öngören İslami bankacılık için Ulusal Finansal Sistem Stratejisi kapsamında belirlenen hedeflere ulaşılmasına katkı sağlaması bekleniyor.”denildi.

Şu anda, İslami bankacılık ürün ve hizmetleri, SBP’den onay ve lisans aldıktan sonra, tam teşekküllü İslami bankalar, İslami bankacılık iştirakleri ve konvansiyonel bankaların İslami bankacılık şubeleri tarafından sunulmaktadır.

Geleneksel bankalar, SBP’den izin aldıktan sonra konvansiyonel şubelerde özel işlemlere tabi olan IBW’leri açabilirler; ancak, herhangi bir finansman ürünü sunmalarına izin verilmez.

“Halen ülkede faaliyet gösteren 11 bankanın 1.400 IBW’sinin finansmana erişimini açmak, potansiyeli önemli ölçüde artıracak,” diyen SBP, nüfusun büyük çoğunluğuna şeriat-uyumlu finansman olanakları sağlayarak finansal katılımın artırılması beklentisinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir