DÜNYA

Prens Hassan, Zekat ve Dayanışmanın Dini Bir Zorunluluktan Ziyade İnsani Bir Eğilim Olduğunu Söyledi

Arap Düşünce Forumu (ATF) başkanı  Prens Hassan,  zekat ve dayanışmanın kurumsallaşmasının dünyadaki çatışmaların insani maliyeti ışığında dini bir zorunluluktan ziyade insani bir eğilim olduğunu söyledi

İslam hukukuna veya şeriata göre, zekat, bir Müslüman’ın nakit para, altın, gümüş, sığır, çiftlikler ve kiralanabilir varlıklarda sadaka olarak sahip olduklarının yüzde 2.5’ini ödemeyi gerektiren bir vergi olan İslam’ın beş şartından biridir.

Atf’nin Zekat ve Evkaf (bağışlar) ‘ın covid-19 pandemisinin sosyal ve ekonomik düzeylerdeki etkisini hafifletmedeki rolü üzerine yakın zamanda düzenlenen sanal toplantısında Prens Hasan, “Zekatın kurumsallaştırılmasının, kurumsallığın kültürlerimize aşılandığını kanıtlamak için insan çabalarının bir parçası olduğunu söyledi.

Prens, bir ATF açıklamasına göre, bu projenin mülteciler ve yurtlarından göç ettirilenler arasındaki üzüntü, hastalık ve yoksullukla ilişkilendirilmesindeki önemini vurguladı.

Prens, dünyadaki mültecilerin yüzde 80’inin Müslüman olduğunu gösteren istatistiklere atıfta bulunarak, insan onurunu gerçekleştirmek ve her türlü insan onurunu aşmak amacıyla tüm insanlık için işe yarayan “İslami irade” oluşturmak için harekete geçme çağrısında bulundu.

Prens Hassan, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’nin dayanışmacı bağımsızlık ve karşılıklı bağımlılık üzerine inşa etme konusundaki “başarılı deneyine” dikkat çekerek şunları kaydetti: “Ulusumuzun acı çekmesine ve bedel ödemesine neden olan şey, dayanışmacı bağımsızlık arayışına rağmen dış etkenlere bağlıdır. onun için.”

Müslüman Alimler İslam Birliği Genel Sekreteri Ali Qaradaghi ise evkaf rolünü geliştirme, ekonomi için stratejik idareyi benimseme ve yeni bir insani ve ahlaki ekonomi geliştirmek için kapitalist ve sosyalist ekonomilerin iyi yönlerinden yararlanma çağrısında bulundu.

BMMYK Orta Doğu ve Kuzey Afrika kıdemli politika danışmanı Shaden Khallaf, mülteciler üzerindeki COVID-19 tehdidinin altını çizerek onları temel ihtiyaçlarından mahrum etti.

UNHCR’nin mültecileri desteklemek için Zekat ve yardım parası şeklinde 43 milyon dolar toplamayı başardığını belirtti.

Kaynak: The Jordan Times

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir