QIB, ‘Katar’ın En İyi İslami Bankası’ Seçildi

Üst üste üçüncü defa Katar İslam Bankası (QIB), Avrupa’nın önde gelen finans dergisi EMEA Finance tarafından Orta Doğu Bankacılık Ödülleri’nin 12. baskısında “Katar’daki En İyi İslami Banka” seçildi

QIB’nin Grup CEO’su Bassel Gamal şunları söyledi: “Katar’daki En İyi İslam Bankası” ödülüne layık görülmek, müşteri odaklı stratejimizin ve inovasyon ve teknolojiye sürekli yatırımlarımızın gerçek bir kanıtıdır.” dedi ve ekledi: “Bu tür ödüller almak, çok çaba sarf etmeden mümkün olmazdı. Ekibimizin çabalarının tanınması, gelecekte müşterilerimize ve hissedarlarımıza daha da fazla değer sunma konusunda bizi motive ediyor.” Ortadoğu Bankacılık Ödülleri rekor karlar sunan, en yüksek hizmet standartlarını gösteren, yenilikçi ürünler geliştiren bankacılık kurumlarının başarılarını kutluyor. 

EMEA Finance, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da faaliyet gösteren uluslararası finans endüstrisinin başlattığı ve etkilediği önemli finansal olayları iki ayda bir raporlayan önde gelen küresel endüstri yayınıdır. Prestijli ödüller, bölgesel ekonomilerin ve bankacılık sistemlerinin performanslarının kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesinin yanı sıra şirketlerden önemli sermaye piyasaları anlaşmalarının analizine dayanarak verilmektedir. Ödüller, Ortadoğu ülkelerindeki en iyi performans gösteren İslami, ticari ve yatırım bankalarının yanı sıra varlık yöneticileri ve brokerlere verilmektedir. Buna karşılık, bankaların ve bireylerin performanslarını mükemmelleştirerek beklentilerini aşan başarılarını vurgular.

Müşteriyi strateji merkezine koyan QIB, müşterilerine tüm dijital kanallarda kesintisiz bir deneyim sunmak için bir dijital dönüşüm programı başlattı. QIB’in dijital dönüşümü, müşteri deneyimini geliştirmeye, iç verimlilikler yaratmaya ve bankaya olumlu katkıda bulunmaya odaklanmaktadır.

Banka, kilit ürün ve hizmetlerin daha basit, daha hızlı ve kullanımın kolay olmasını sağlamak için her müşteri segmentine yönelik yenilikçi hizmetler başlatmıştır. QIB, müşterilere günlük bankacılık ihtiyaçlarının çoğunu herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde, bir şubeyi ziyaret etmeye gerek kalmadan gerçekleştirme imkanı sunan bankanın ödüllü mobil uygulaması ve internet bankacılığı aracılığıyla 7×24 hizmet veren bir kuruma dönüştü. QIB, müşterilerinin beklentilerini karşılamak ve aşmak için dijital teklifleri çeşitlendirmeye ve geliştirmeye devam edecektir.

 

Kaynak: The Peninsula

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir