DÜNYA

Sberbank, Orta Doğulu Yatırımcılarla Yeni İştirak ve Ofis Kuracak

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, Orta Doğu’da bir yan kuruluş kurdu ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde bir ofis açmak için prensipte onay aldı

Sberinvest Middle East Limited, yıl sonundan önce Abu Dabi’de bir ofis açmasına izin verecek düzenleyici Abu Dhabi Global Market’ten (ADGM) nihai yetkisini almayı bekliyor.

Sberinvest Middle East, Sberbank’ın kurumsal ve yatırım iş biriminin bir parçası olan Sberbank Investments LLC’nin bir yan kuruluşudur.

Andrey Ugarov, Sberınvest Orta Doğu’nun CEO’su olarak atandı. Nisan ayında Sberbank’a katılmadan önce, ugarov yedi yıl boyunca Pwc’de ortaktı ve Batı Afrika’daki birleşme ve satın almalar ve kurumsal finans üzerine odaklandı.

Yeni birimin baş İslami finans sorumlusu Behnam Gurbanzada’dır. Gurbanzada, 2016 yılında Sberbank’a katılarak şu anda başkanlığını yaptığı Rusya’da İslami finans işini kurdu. Daha önce Uluslararası Azerbaycan Bankası’nda İslami bankacılık görevlerinde bulundu.

Yeni kuruluş, bankanın Sberinvest Middle East’in Rusya ile Orta Doğu arasındaki yatırım anlaşmalarında kilit bir ortak olmak ana hedefi olan Rusya ile Orta Doğu arasındaki bağları güçlendirme stratejisine devam etmesine yardımcı olacak, Sberbank’tan yapılan açıklamaya göre.

Sberinvest Middle East, yatırım ürünlerinin şeriat ilkelerine göre yapılandırılmasına izin verecek İslami bankacılık lisansına sahip olacak.

Banka ayrıca, Rusya’nın Orta Doğu ülkelerine yaptığı ihracatın ticaretini finanse etmeyi ve Sberbank şirketlerinin bu ülkelerdeki hizmetlerini tanıtmayı planladığını söyledi.

Sberbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Sberinvest Orta Doğu Yönetim Kurulu Başkanı Oleg Ganeev şunları söylüyor: “bölgedeki fiziksel bir varlık, Rusya’daki projeleri ve Rus ürünlerinin Orta Doğu ülkelerine ihracatı için Orta Doğu yatırımcılarıyla ortaklıkları doğrudan teşvik etmemizi sağlayacaktır. Ayrıca, Rus gıda ürünlerini Körfez ülkelerine ihraç etmek ve Sberınvest Orta Doğu ekibinin uzmanlığı ile geleneksel İslami finans ürünlerini geliştirmek için büyük planlarımız var.”

Kaynak: Reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir