YAZARLAR

Seyyid Ebu Bekir: Pakistan’daki İslami Bankacılığın Güncel Durumu

Pakistan’da İslami bankacılık hizmetleri sunan üç tür bankacılık ağı vardır.

  a) Tam teşekküllü İslami bankalar: bunlar sadece İslami bankacılık hizmetleri sunan ve konvansiyonel bankacılık hizmetlerini sunmayan kurumlarıdır.  

   b) İslami bankacılık şubesi olan konvansiyonel bankalar (faiz temelli bankacılık kurumları): bunlar, İslami bankacılık hizmetleri sunmak için bağımsız İslami bankacılık şubelerine sahip konvansiyonel bankalardır.

c
) İslami bankacılık pencereleri: İslami bankacılık hizmetleri, geleneksel şubelerde kurulan pencereler / ayrı operasyonel çalışmalar aracılığıyla sunulmaktadır.

Şube Ağı:

Pakistan’daki mevcut İslami bankacılık endüstrisi, 22 İslami bankacılık kurumundan oluşmaktadır. 5’i tam teşekküllü İslami banka, bağımsız İslami bankacılık şubesine  sahip 17 konvansiyonel banka, 3.226 şubesi ile Aralık 2019’un sonuna kadar 120 vilayete yayılmıştır. Geleneksel bankaların işlettiği İslami bankacılık pencerelerinin sayısı 1.373 olarak gerçekleşmiştir.

Pazar Payı:

İslami bankacılık varlık ve mevduatının bankacılık sektöründeki payı, Aralık 2019 sonunda sırasıyla yüzde 14,9 ve 16,6 olarak gerçekleştiFinans ve yatırımların İslami bankacılık endüstrisinin toplam aktifleri içindeki payı Aralık 2019 sonuna kadar sırasıyla yüzde 49,4 ve 18,2 olarak gerçekleşti.

Finansman:

İslami bankacılık endüstrisinin finansmanı ve ilgili varlıkları (net) yüzde 5 artarak 77 milyar Rs’ye ulaştı. Aralık 2019 sonuna kadar 1.623 milyar Rs oldu. Tam teşekküllü İslami bankalar ve konvansiyonel bankaların İslami bankacılık şubeleri arasında finansman ve ilgili varlıkların dağılması, İslami bankacılık sektörünün finansman ve ilgili varlıklarının yüzde 4,2 arttığını ve 38 milyar Rs tutarına ulaştığını ortaya koyuyor. Benzer şekilde, İslami bankacılık şubesi olankonvansiyonel bankaların finansmanı ve ilgili varlıkları, 39 milyar Rs. tutarında yüzde 6’lık bir büyümeye ulaştı. Aralık 2019 sonundaki tutar ise 690 milyar Rs oldu.

Finansman Çeşitliliği:

Azalan Muşareke, yüzde 34,1 pay ile İslami bankacılık endüstrisinin toplam finansman oranında en yüksek değere sahipken bunu yüzde 19,8 ile Muşareke ve yüzde 12,9 ile de Murabaha izledi.

Kaynak: Pakistan Devlet Bankası (www.sbp.org.pk)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir