Standard Chartered, Bangladeş’teki İslami Finans Pazarına Odaklandı

Standard Chartered Saadiq Küresel Başkanı Shaikh, “Bu pazarı önümüzdeki 4-5 yıl içinde hem perakende hem de kurumsal müşteriler için daha fazla açacağız.” dedi

Standard Chartered, Şeriat merkezli finansal hizmetlerini ve markasını 1905’ten beri olduğu Bangladeş’te bir sonraki aşamaya taşımak için büyük zaman, çaba ve kaynak harcıyor.

Müşterilerine Hac ve Umre için tek elden bir çözüm sunmak amacıyla Saadiq Hajj Savers ürününü tanıttı. Bu hesap, müşterilerin her ay sabit bir tutar yatırmasını ve aylık ortalama bakiyelerinden cazip bir oranda kar elde etmelerini sağlayacaktır. Çalışmalarında türünün tek örneği olan bir tasarruf ürünü daha var: Üniversite için ayrılması hedeflenen Saadiq Graduate hesabı.

Shaikh, Bangladeş’teki İslami bankacılığın toplam pazar büyüklüğünün yaklaşık yüzde 23-24 olduğunu ve müşteriler giderek Şeriat tabanlı finansal hizmetlerin farkına vardıklarından daha da büyümesi beklendiğini söyledi. Bangladeşlilerin dini eğilimi göz önüne alındığında, banka, Bangladeş pazarını İslami ürünlere ilişkin daha çekici buluyor.

Bangladeş’te, iki konvansiyonel banka – Standard ve NRB Global – kısa süre önce, tam teşekküllü Şer’i merkezli finans kurumları olarak merkez bankasından onay almayı başardılar. Bu, ülkede faaliyet gösteren toplam İslami banka sayısını 10’a çıkaracak. Bankanın İslami bankacılık penceresi Bangladeş’in büyüme hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Şer’i tabanlı ürünlerin, ihtiyaç duyduklarında müşterilerin önünde olmasını sağlamak, dikkate değer büyümesi göz önüne alındığında Standard Chartered için bir meydan okuma haline geldi.

Bangladeş’in yanı sıra, İslami bankacılık, düzenleyici destek sayesinde son yirmi yılda dünya çapında büyük ilerleme kaydetti. Malezya, Pakistan, BAE ve İslami bankacılığın popülaritesini yönettiği bazı diğer ülkelerin mali düzenleyicileri, Şer’i merkezli finansmanın teşvik edilmesinde çok aktiftir. Benzer şekilde, Bangladeş Merkez Bankası da Şer’i merkezli bankacılığı teşvik etmeye yardımcı olan zamana uyan düzenlemeler getirmektedir.

30 yılı aşkın bankacılık ve yönetim deneyimine sahip olan Shaikh, İslami bankacılığın henüz geleneksel bankanın sahip olduğu şekli almadığını söyledi ve “Dünyadaki Müslüman nüfusun yüzde 70’i Standard Chartered’ın aktif olarak var olduğu 70 ülkede yaşadığından, İslami bankacılık penceremizin muazzam bir şekilde artacağını ümit ediyoruz.” diye ekledi.

Banka, ister bireysel ister kurumsal bankacılık müşterileri ve devlet kurumları olsun, İslami bankacılık ürünlerine yönelik müşteri talebinin karşılandığından emin olmaya çalışmaktadır. Standard Chartered’e göre, düzenleyicilerden Şeriat bilginlerine kadar tüm paydaşlar, ürün ve hizmetlerin müşterilerin beklentileri ve büyüme ile uyumlu olmasını sağlamak için birlikte çalışmak zorundadır.

Standard Chartered Bank ilk şubesini 1948 yılında Bangladeş’te, liman kenti ve büyük bir ticaret merkezi olan Chittagong’da açtı. Ağustos 2000’de Bangladeş’te Grindlays Bank’ın devralınmasıyla birlikte, 1905 yılına dayanan bu ülkede varlığını devraldık. American Express Bank’ın ticari bankacılık işi de 2006 yılında satın alındı.

Banka, tüm segmentlerde geniş bir bankacılık hizmetleri yelpazesi sunmaktadır. Perakende ve KOBİ segmentlerinde hizmetlerimiz mevduat ürünlerini, servet yönetimi hizmetlerini, kredili mevduat yönetimini, kişisel kredileri, kredi kartlarını, otomatik finansmanı ve ipotekleri içerir. Kurumsal ve kurumsal müşterilere yönelik hizmetlerimiz arasında ticaret finansmanı, nakit yönetimi, borç verme, menkul kıymet hizmetleri, döviz, borç sermaye piyasaları ve kurumsal finansman bulunmaktadır. İslami Bankacılık birimi olan Standard Chartered Saadiq, Şeriat uyumlu ürün ve hizmetler sunmaktadır.

 

Kaynak: The Daily Star

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir