Suudi Arabistan, İlk ‘Varlığa Dayalı Sukuk’ Programını Başlatıyor

Neo Merchants Capital, Suudi Arabistan’da Suudi Sermaye Piyasası Kurumu (CMA) tarafından lisanslanan özel amaçlı bir kuruluş tarafından yayınlanan, varlığa dayalı SAR cinsinden Sukuk programını başlattı

SAR 1 milyar programı, iki ila üç yıl içinde birden fazla seride özel olarak sunulacak.

Duyuru hakkında yorum yapan Merchants Genel Müdürü ve CEO’su Tarek Tawfik şunları söyledi: “Varlığa Dayalı Sukuk, Sukuk hissedarlarına dayanak varlığa gerçek maruz kalma sağladığı için en iyi uygulamalardan biri olarak kabul ediliyor. Yerel bir düzenlemenin değerini Avrupa’nın gayrimenkul varlıklarındaki temel yatırımlarla birleştiren bu programa sponsor olmaktan gurur duyuyoruz. Sukuk’a yatırım yapılması, Suudi Sermaye Piyasası Kurumu’nun özel amaçlı kuruluşlar için varlığa dayalı araçların verilmesini destekleyen yasalar ve düzenlemeler sayesinde Suudi sermaye piyasası endüstrisine yeni bir katma değerdir.”

Riyad merkezli gelişmekte olan yatırım bankasının Pazartesi günkü açıklamasında, Sukuk gelirlerinin Euro bölgesi ülkelerinde gayrimenkul varlıklarını elde etmek için kullanılacağı belirtildi.

Almanya emlak piyasası bizim önceliğimizdir. Dünyanın dördüncü en büyük ekonomisindeki şeffaflık ve verimlilik dikkat çekicidir. Emlak piyasası faaliyetinin bir ya da iki metropolitanda yoğunlaştığı diğer ülkelerin aksine, Almanya’nın federal devletler sistemi, her biri cazip risk / getiri profilleri sunan ülke çapında çeşitlendirilmiş bir metropol üssü yarattı.” dedi.

Tawfik, ayrıca, “Bir diğer ayırt edici temel tema, Alman piyasa faaliyetinin, düşük faiz oranlı ortam göz önüne alındığında sürekli olarak gerçek getiriler arayan sigorta, bankalar ve emeklilik grupları gibi yerel uzun vadeli kurumlar tarafından yönetilmesidir.” dedi.

Varlığa dayalı sukuk,  menkul kıymetlere benzer şekilde likit olamayan varlıkların likit menkul kıymetler ve nakde dönüştürülmesi sürecinde ihraç edilmektedir. Varlık temelli sukukun aksine burada temerrüt riski bulunmaz. Bunun nedeni tahvil benzeri bir borç taahhüdü yapısının olmaması ve dayanak varlıktan kaynaklı kar ve zarar riskinin paylaşılma esasının bulunmasıdır.

Kaynak: Zawya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir