DÜNYA

Suudi Arabistan Şubat Ayı Sukuk İhracını 840 milyon Dolarla Kapattı

Suudi Ulusal Borç Yönetim Merkezi Çarşamba günü, hükümetin riyal cinsinden sukuk programı kapsamında Şubat 2021 ihracını kapattığını söyledi

Maliye Bakanlığı yaptığı açıklamada, ihraç büyüklüğünün 3,16 milyar SR (840 milyon $) olarak belirlendiğini söyledi. Sukuk ihraçları iki dilime bölündü ve ilki 2028’de vadesi 1,930 milyar SR oldu. İkinci dilim 1.230 milyar SR’nin 2033’te vadesi bekleniyor. Bir uzman Ocak ayında Arab News’e verdiği demeçte, son duyuru, Krallığın 2021’de de devam edecek olan İslami finans sektöründe büyüyen liderliğini vurguluyor. Fitch Ratings’in Küresel İslami Finans Başkanı Bashar Al-Natoor, “Bölge ve özellikle Suudi Arabistan, küresel olarak İslami finans piyasasına liderlik ediyor” dedi.

“Krallık daha önce uluslararası alanda bugüne kadarki en büyük sukuk teklifini gerçekleştirdi – bu eğilimin devam etmesini bekliyoruz” dedi. Eylül ayında, kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Suudi Arabistan’daki İslami finansmanın, 2013’teki yüzde 70’e kıyasla önümüzdeki 12-18 ayda Krallık kredilerinin yüzde 80’ini oluşturacağını söyledi. Moody’s, şirketler ve hanehalkları İslami ürünleri giderek daha fazla kullandıkça, önümüzdeki 12-18 ay içinde daha şeriata uygun finansa geçişi bekliyor.

Banka, küresel İslami finans varlıklarının 2019’da yıllık bazda yüzde 14 artarak 2,88 trilyon dolara yükseldiğini ve küresel mali krizden bu yana sektör için kaydedilen en yüksek büyüme olduğunu söyledi.

Rapora göre İslami finans alanında ilk beş gelişmiş ülke Malezya, Endonezya, Bahreyn, BAE ve Suudi Arabistan’dır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir