Tanzanya, İslami Finans Yasal Çerçevesini Düzenleme Kararı Aldı

Tanzanya hükümeti, ülkede hızla büyümekte olan İslami finans sektörü için yasal ve düzenleyici çevreyi oluşturmayı hedefliyor

Şu anda Tanzanya’nın yalnızca Şer’i finansal ürün ve hizmetler sunarak faaliyet gösteren tam teşekküllü bir adet bankası bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, geleneksel anlayış doğrultusunda hizmet veren üç banka İslami bankacılık için bir pencere açtı. Bununla birlikte, bu yılın başlarında düzenlemeleri  onaylanan – Takaful olarak bilinen – ‘İslami sigorta’ dışında finans sektörünü düzenleyen belirli bir yasa veya politika yoktur.

Tanzanya Bankası (BoT), özellikle ‘İslami bankacılık’ üzerinde durmayan 2006 Bankacılık ve Finansal Kurumlar Yasası’nı kullanarak bankalardaki İslami bankacılık penceresine dair hükümleri düzenliyor.

Merkez Bankası’nın finans sektörü denetim müdür vekili Nassor Omar,  “Tam teşekküllü bir İslam bankasına (Amana Bank) lisans verdik ve üç geleneksel bankaya (KCB Bank-Tanzanya, Zanzibar Halk Bankası ve Ulusal Ticaret Bankası) İslami bankacılık hizmetleri sunmak için onay verdik.” şeklinde açıklama yaptı. 

Sektörün hala emekleme aşamasında olduğunu ve verilen lisans ve onayların mevcut yasal ve düzenleyici çerçeveye dayandığını, çünkü İslami bankacılık hizmeti sunan bankaların mevduat ve finansman gibi temel ürünler sunduğunu söyledi.

Omar’a göre, İslami bankacılık mevduatlarının pazar payı Eylül 2019’da yüzde 1,73 iken finansman bilançosu pazar payı yüzde 1,44 olarak gerçekleşti.

Düzenleyici çerçevelerin geliştirilmesi, açık bir çalışma ortamı yaratmaktadır. İslami Finans, Uyum ve Tavsiye Merkezi’nin (CIFCA) bir üyesi olan Şeyh Mohamed Issa, “Şu anda yatırımcıların yasal anlaşmazlıklar için güvenilir bir foruma erişmelerini sağlamak ve kolaylaştırmak için gerekli olan yasal çerçevelerden yoksunuz” dedi. “Yasal ve düzenleyici çerçeveler, İslami finansın özelliklerini tanıyacak ve sadece geleneksel bankalar için halihazırda tasarlanan çözümleri İslami bankacılık ve finansa uygulamak yerine ona özel çöözümler sunacaktır.”

Zanzibar Sosyal Güvenlik Fonu (ZSSF) genel müdürü Sabra Machano, “Şimdilik ‘İslami finansman’ terimi, sistem aslında sadece Müslümanlar için geçerliymiş gibi geliyor. Yasalar ve politikalar bunu açıkça tanımlamalıdır.” dedi.

Profesör Mussa Esad, İslami bankacılık sisteminin henüz toplumların yaşamlarına dokunmadığını söyledi.

Esad, “İslami bankacılıktaki ürünlerin çoğu ticari bankalardan kopyalandı. İkisi de kar elde etmek için daha yüksek ekonomik profilli insanlara finansman sağlamaya odaklanıyor.” dedi. “İslami bankacılık sistemi, İslami ekonominin kâr ve zararı paylaşma prensiplerine ve faiz tahsilatı ve ödemesinin yasaklanmasına dayandığından ticari bankalardan farklıdır.”

Şimdilik, Merkez Bankası halen gerekli yasal ve düzenleyici çerçeveleri oluşturmak için yerel ve uluslararası paydaşlardan görüş toplamaktadır.

BoT verileri, endüstrinin büyüdüğünü gösteriyor. İslami bankacılık varlıkları, 2018’in aynı döneminde 30 Eylül 2019 itibariyle, yüzde 5 artışla 256,18 milyar TL’ye yükseldi.

Kaynak: All Africa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir