Teknogirişim Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’ndan İki Yeni Yatırım

Teknogirişim Girişim Sermayesi Yatırım Fonu yapay görme temelli kalite kontrol ürünleri üreten Visiomex ve 3 Boyutlu Yazıcı ve sarf malzemeleri üreten OO-KUMA’ya yatırım yaptı

Kuveyt Türk’ün yüzde 100 iştiraki olarak yatırım fonlarının kurulumu ve yönetimi hizmeti veren KT Portföy Yönetimi A.Ş. teknoloji odaklı şirketlere erken aşama yatırım gerçekleştirmek amacıyla kurduğu Teknogirişim Girişim Sermayesi Yatırım Fonu (GSYF) ile teknoloji odaklı girişimlere yatırım yapıyor.

Teknogirişim GSYF, yapay görme temelli kalite kontrol ürünleri üreten Visiomex ile 3 boyutlu yazıcı ve sarf malzemeleri üreten OO-KUMA girişimlerine yatırım yaptı. KT Portföy yeklilerinin yanı sıra Visiomex ve OO-KUMA girişimcilerinin katılımıyla düzenlenen törenle şirketler arasında yatırım sözleşmesi imzalandı.

Visiomex

Teknogirişim GSYF’in devam eden yatırımlarının 2020 yılındaki ilk girişimlerinden olan Visiomex, üretim sektörüne yönelik yapay zekâ biliminin alt başlıklarından olan yapay görme temelli kalite kontrol ürünleri geliştiriyor. Visiomex’in yönetim ekibinde Hüseyin Alemdar, Adem Alemdar ve Kağan Tonyukuk Fikri yer alıyor. Visiomex’in özellikle otomotiv ve beyaz eşya pazarında ana sanayi ve yan sanayinin ürettiği parçaların görsel kontroller, varlık-yokluk kontrolü, geometrik ölçümler, renk ayırma ve konumlandırma gibi kontrolleri yüksek hassasiyetle yapabilen ürünleri bulunuyor. Ayrıca smart desk, smart kiosk, plastik enjeksiyon kalıp koruma sistemi ve serigrafi kontrol gibi ürünleriyle Visiomex, sektörün çözülmesi zor ve iddialı birçok projesinde hem yerel hem de global pazarlara hitap ediyor. Visiomex, Teknogirişim GSYF’den aldığı yatırımı, ürün yelpazesinin artırılması ve yeni pazarlara açılmak için değerlendirecek.

OO-KUMA

Teknogirişim GSYF’den yatırım alan OO-KUMA ise 3 boyutlu yazıcı teknolojileri için dünya pazarına hizmet eden yüksek kaliteli, güvenilir ve geniş ürün yelpazesine sahip makina, malzeme ve yazılım üretiyor. OO-KUMA, Arda Kocaman ve Gökhan Gönültaş tarafından yönetiliyor. İTÜ Teknokent bünyesinde araştırma geliştirme faaliyetlerini sürdüren ve nitelikli ekibiyle büyüyen OO-KUMA, geliştirdiği çözümleri kendine ait üretim tesisinde seri şekilde imal ederek kullanıcılarına ulaştırıyor. OO-KUMA, sektöründe ana oyuncu olmayı hedefleyerek kullanıcılarının 3 boyutlu yazıcı teknolojilerindeki her türlü ihtiyacını karşılamak için yatırımlarına ara vermeden devam ediyor. OO-KUMA da Teknogirişim GSYF’den aldığı yatırımı, ürün yelpazesini geliştirmek ve yeni pazarlara açılmak için değerlendirecek.

Teknogirişim GSYF 

Teknogirişim GSYF, Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. ve Vakıf Katılım Bankası A.Ş.’nin ortak yatırımıyla kurulmuş bir Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’dur. Toplam fon büyüklüğü 10.000.000 TL’dir. Fonun yönetimi ise KT Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından gerçekleştirilmektedir.

Fon’un yatırım stratejisi; girişimcilerin ölçeklenebilir, teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmelerinin desteklenmesi amacıyla özellikle finansal teknolojiler, sağlık teknolojileri, ulaştırma teknolojileri ve diğer hizmet ve ticaret alanlarında teknolojik çözümler sunan ve/veya sunacak olan halihazırda faaliyet gösteren ve/veya göstermek üzere olan girişim şirketlerine yatırım yapmaktır.

 

Kaynak: 34Volt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir