Temassız İşlemlerin Değeri 2024’te 6 Trilyon Dolara Ulaşacak

Juniper Research tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre küresel temassız işlemlerin değeri 2024 yılında 6 trilyon dolara ulaşacak

 

Bu yükselişin, özellikle ABD’deki OEM Pay ve temassız kart işlem değerlerindeki önemli artıştan kaynaklanması bekleniyor. “Temassız Ödemeler: Piyasa Durumu, Satıcı Analizi ve Piyasa Tahminleri 2020-2024“ adlı rapor, ABD’de yeni temassız kartların piyasaya sürülmesini, Çin’in temassız POS altyapısındaki geliştirmelerini ve Apple Pay’in hızla büyümesini bu artışın itici güçleri olarak gösteriyor. Bununla birlikte araştırma, temassız kartların mevcut ödeme limitlerini göz önünde bulundurarak ileride bunların kaldırılmasıyla daha yüksek işlem değerlerine ulaşabileceğini de söylüyor.

Juniper Research, temassız kartların ABD’de önemli bir büyüme yaşayacağını ve 2020’de 178 milyar dolar işlem değeri olan alanın 2024’te 1,5 trilyon doları aşmasını öngörüyor. Araştırma, büyük ABD bankalarının temassız kartlarını tanıtmasıyla büyümenin destekleneceğini belirtiyor. Bunun yanı sıra araştırma, ABD perakendecilerinin ve teknoloji sağlayıcılarının acilen bu yükselen trendden yararlanmak için temassız altyapıyı geliştirmeye öncelik vermelerini öneriyor.

Raporda Apple’ın bu konudaki hızlı yükselişine de ayrı bir parantez açılıyor. 2020 yılında OEM Pay işlem değerinin yüzde 43’ünü oluşturan Apple Pay’in bu değeri yüzde 52 seviyelerine yükseltmesi bekleniyor. Apple Pay’in Uzak Doğu, Çin ve Avrupa’ki kullanıcı tabanını genişletmesi büyümeyi hızlandıracak. Elbette Apple Card hamlesi de şirketin erişimi genişletecek.

Araştırma yazarı Susanna Hampton konuyla ilgili olarak: “Apple şu anda birleşik ekosistemi  bu alana liderlik ediyor. Google ve Samsung dahil olmak üzere rakipler, piyasada atılım yapmak için hizmetlerinin kapsamını genişletmeye devam etmelidir.” ifadelerini kullanıyor.

Kaynak: Fintech İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir