Temel Hazıroğlu, “Gerçekten Üreten Ekonomi Desteklendiğinde Gelişmiş Ülke Olunabilir”

“Türkbank’ın Yeniden Milli Ekonomiye Kazandırılmasındaki Yeri ve Önemi” konulu 107. Yıl Sempozyumu’nda konuşan Türkiye Katılım Bankaları Birliği Kurul Üyesi Temel Hazıroğlu, Türkiye’nin ekonomisinde yaklaşık 750 milyar dolarlık mili gelir büyüklüğünün olduğunu ve ona yakın bir bankacılık aktif büyüklüğünün olduğundan bahsetti

Türkiye Katılım Bankaları Birliği Kurul Üyesi Temel Hazıroğlu, gelişmiş ülkelerde milli gelir ile bankacılık aktif büyüklüğü arasında bir paralellik olduğuna dikkati çekerek, “Bir ekonomideki bankacılık büyüklüğü, reel sektör üzerinden, reel ekonomiyi desteklemek ve üretimi teşvik etmek üzerinden ne kadar büyükse, o ülkenin ekonomisi de o kadar büyüyor. Reel ekonomi, gerçekten üreten ekonomi desteklendiğinde ve üretilen paylaşırken adalet gözetildiğinde kalkınmış, gelişmiş ülke olunabilir. Türk Ticaret Bankası’nın kurucu felsefesi, kurucu iradesi bunu aslında yakalamıştı.” şeklinde konuştu.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Bankacılık ve Finans Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Hicabi Ersoy da Türkiye’deki finansal sisteminin yüzde 90’ına mevduat bankalarının ve onların iştiraki olan banka dışı finansal kuruluşların hakim olduğunu söyledi.

Ersoy, Türkiye’de 4 trilyonun üzerinde bir bankacılık sistemi aktif toplamının olduğuna ve bunun da milli gelir seviyelerinde olduğuna değinerek, “Bankaların sermayesinden ziyade kaynaklarına bakmak lazım. Bir taraftan bankacılık sisteminin, milli gelirin yetersizliği veya eksikliği diğer taraftan da milli gelirin içerisindeki tasarrufların eksikliği sorun yaratıyor.” şeklinde sözlerini tamamladı.

 

Kaynak: Time Turk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir