TKBB 22. Olağan Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

TKBB’nin Yeni YK Başkanı İlker Sırtkaya Oldu

Katılım finans kurumlarının çatı kuruluşu Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nin (TKBB) 22. Olağan Genel Kurulu (seçimli), 24 Mayıs 2023 Çarşamba günü TKBB merkezinde gerçekleşti. Genel Kurul’da yapılan seçim ile Vakıf Katılım Genel Müdürü Osman Çelik, TKBB Başkanlığı görevini Emlak Katılım Genel Müdürü İlker Sırtkaya’ya devretti.

Katılım finans kurumlarının çatı kuruluşu Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nin (TKBB) 22. Olağan Genel Kurulu (seçimli), 24 Mayıs 2023 Çarşamba günü TKBB merkezinde gerçekleşti. Üye katılım finans kurumları temsilcilerinin katılımı ile düzenlenen Genel Kurul’da katılım finans kurumlarının ve Türkiye ekonomisinin mevcut durumuna ilişkin değerlendirmeler yapıldı. Ülkemiz ekonomisinin gelecekteki seyrine yönelik öngörülerin de masaya yatırıldığı Genel Kurul’da Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 ilimizi etkileyen depremin etkileri üzerinde de duruldu.

Genel Kurul Toplantısında açıklamalar da bulunan TKBB Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çelik, 2022 yılı içerisinde finans ve ekonomi alanlarında yerel ve küresel gelişmeleri değerlendirerek, “Türkiye Katılım Bankaları Birliği olarak sektörün gelişimi ve rekabet gücünün artırılması için önemli adımlar attığımız 2022 yılında üye katılım finans kurumları da başarılı bir finansal performans sergiledi. 2022 yıl sonu itibarıyla toplanan fonlar yüzde 60,14 artışla 891.066 milyar TL’ye, kullandırılan fonlar ise yüzde 74,3 artışla 643.814 milyar TL’ye yükseldi. Net kârlılıkta yüzde 443 artış, aktif büyüklüğünde ise yüzde 65,6 büyüme ile 1.187.613 milyar TL’ye ulaşıldı. Bu finansal sonuçlarla bankacılık sektöründen aldığımız pay yüzde 8,4’i buldu. Sektör olarak finansal erişimin ve kapsayıcılığın artırılmasına yönelik olarak adımlar atarken, katılım finans ilke ve standartları ile müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu ürün ve hizmetlerin çeşitlendirilmesinde önemli adımlar attık. Sürdürülebilir ve sağlıklı büyüme anlayışımız ile 2023 yılında da ülkemiz ekonomisine önemli katkılar sunacağımıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir