TKBB, Zaman Aşımı Sorgulaması Sürecinin Başladığını Duyurdu

Zaman aşımına uğrayan hesap ve alacakların sorgulaması başlamıştır

Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesine göre. “Bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir.” Söz konusu maddenin uygulanmasına ilişkin yayımlanan yönetmeliğin 8. maddesi gereğince, zamanaşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların listesi Şubat ayı başından Mayıs ayı sonuna kadar bankaların kendi internet sitelerinde ve konsolide edilmiş olarak Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ile Kuruluş Birlikleri internet sitelerinde (Türkiye Bankalar Birliği – TBB ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği – TKBB) ilan edilmektedir.
Bu çerçevede, listelerde ismi bulunan hesap/hak sahiplerinin, hesaplarıyla ilgili işlem yapmak için en geç 15 Haziran 2020 tarihine kadar ilgili banka şubeleri veya Genel Müdürlüklerine geçerli kimlik ve/veya yetki belgeleri ile başvurmamaları halinde yasa gereği zamanaşımına uğramış olan mevduat, emanet ve alacakları gelir kaydedilmek üzere Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.
TKBB Zamanaşımı Sorgulama: Türkiye Katılım Bankaları Birliği üyesi bankalarda 2019 yıl sonu itibariyle zaman aşımına uğramış hesaplar varsa, hesap dökümü için ilgili sitede yer alan arama motoru kullanılabilir.

Katılım Bankalarında bulunan mevduat, emanet ve alacakların zaman aşımını sorgulamak için tıklayınız.

 

Kaynak: TKBB

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir