GÜNCELGÜNDEM

TSKB ve VakıfBank, Pomega Enerji Depolama Teknolojileri’ne 80 Milyon Dolarlık Kredi Desteği Sağladı

Sürdürülebilirlik ve Çevresel Etkiler

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) ve VakıfBank, yeşil teknoloji üreticisi Pomega Enerji Depolama Teknolojileri’nin yeni yatırımına destek olmak amacıyla 80 milyon dolar finansman sağladı. TSKB ve VakıfBank, sürdürülebilir kalkınma misyonlarına sadık kalarak Pomega Enerji Depolama Teknolojileri şirketine toplam 60 milyon dolar yatırım ve 20 milyon dolar işletme kredisi sunarak toplamda 80 milyon dolarlık finansmanın teminatını verdiler.

Kredi anlaşması, TSKB Genel Müdür Yardımcısı Hasan Hepkaya, VakıfBank Kurumsal Krediler Başkanı İlhan Alpdağ ve Pomega Yönetim Kurulu Başkanı Sami Aslanhan’ın katıldığı bir törenle imzalandı. Bu finansman desteği ile devreye alınacak olan ‘LIFEP04’ pil hücresi üretim fabrikası, sektörde öncü bir teknolojiyi barındırarak çevre dostu ve güvenli üretim özelliklerine sahip.

Pomega, Ankara Polatlı’da 2022 yılında temellerini attığı 500 MWh/yıl kapasiteli Giga Fabrikası’nı Ağustos ayında başarıyla devreye almıştı. VakıfBank’ın finansal destek sağladığı ilk fazın ardından, fabrikanın ikinci fazı ile birlikte enerji santralleri, ulusal şebekeler ve büyük ölçekli fabrikalar için enerji depolama çözümleri üreterek Türkiye’nin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na katkıda bulunmayı hedefliyor.

Üretim, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olacak ve enerji depolama çözümlerinde yerel kaynakların kullanılmasını destekleyerek düşük karbon emisyonu, sıfır atık ve döngüsel ekonomi hedeflerine uygun bir şekilde tasarlanacak. Bu üç fazlı yatırımın tamamlanmasıyla 600 kişiye istihdam olanağı sağlanması bekleniyor. Pomega Enerji Depolama Teknolojileri’nin bu projeleriyle sürdürülebilir enerji alanında önemli bir oyuncu olması amaçlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir