Merkez Bankası’nın yüzde 38 artan tüketici kredilerini frenlemek için aldığı zorunlu karşılık önleminin ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) da devrede olduğu öğrenildi

BDDK’nın tüketici kredilerini frenlemek ve amacına uygun kullanılmasını sağlamak için bankalardan tüketici kredisi kullanan vatandaştan buzdolabı, çamaşır makinesi, TV veya tatil harcaması gibi giderlerin belgelenmesini isteyeceği bir düzenleme hazırlığında olduğu öğrenildi. Buna göre banka krediyi satışı yapan mağaza veya işyerine yapacak. Harcama nedeni gösteremeyenlere kredi verilmeyerek vatandaşın TL kredi çekip döviz almasının ve kurda spekülasyon yapmasının önünün kesilmesinin de amaçlandığı öğrenildi.

Tüketici kredilerinde son bir yılda yaşanan 72 milyar TL’lik artış nedeniyle tüketici kredilerinde fatura karşılığı kullandırım zorunluluğu geliyor. Yapılacak bu çalışma ile spekülatif hareketlerin de önüne geçilmesi planlanıyor.

Ekonomi yönetiminin faizlerin düşmesi ile yüzde 38 artarak enflasyona olumsuz etkide bulunacağını düşündüğü tüketici kredilerine ilk engel hafta sonu Merkez Bankası tarafından gelmişti. Banka yaptığı düzenleme ile bankaların mevduat munzam oranlarında uyguladığı teşviklerden yararlanması için daha az tüketici kredisi kullanmalarını sağlamaya çalıştı.

Müşteriler, ihtiyaç kredisi kullanmak suretiyle döviz ve kıymetli maden alıp spekülatif hareketler gerçekleştirebiliyordu. Yeni yapılacak düzenleme ile tüketici kredileri, katılım bankalarında olduğu gibi fatura karşılığı alınan mal yada hizmet alımına ilişkin olarak kullanılacak.