EKONOMİ-FİNANS

Türkiye Finans’tan Yılın İlk Yarısında 403 Milyon 573 Bin TL Kâr

Türkiye Finans Katılım Bankası, 2020 yılı ilk yarı yıl bilançosunu açıkladı. Banka yılın ilk yarısında 403 milyon 573 bin TL konsolide kâr elde etti

Pandemi döneminin zor koşullarına rağmen reel sektöre ve ekonomiye sunduğu katkıyı artıran Banka’nın, 2020 Haziran sonu itibariyle nakdi ve gayri nakdi olmak üzere ekonomiye aktardığı kaynak toplamda 54 milyar TL’ye ulaştı.

Sermaye Yeterlilik Standart Rasyosu 2019 yılsonunda yüzde 17.26 iken 2020 Haziran sonu itibariyle yüzde 16.87 olarak gerçekleşmiştir.

Yılın ilk yarısında tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 salgınından olumsuz etkilenen tüm kesimler için destek paketleri hayata geçiren Türkiye Finans, bireysel ve ticari tüm müşterilerine, üreticiye, esnafa ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı sürdürdü.

Banka şirket finansmanında yaklaşık yüzde 40, ihtiyaç finansmanında yaklaşık yüzde 60 artış kaydederken; finansman büyüme oranı, tüm bankacılık gruplarının tamamından daha yüksek oranda gerçekleşti.

Kullandırdığı nakdi fonlarda yüzde 36’lık artışla reel sektöre 45,2 milyar lira tutarında kaynak sağlayan Banka, gayri nakdi fonlarda da sektör ortalamasının üzerine çıkarak geçen yıl sonuna göre yüzde 15 artışla 8,4 milyar lira hacme ulaştı.Yıl sonuna göre yüzde 25 artışla sektör ortalamasının üzerinde bir performans göstererek 50,1 milyar liralık fon toplayan Türkiye Finans, geçen yıl sonuna göre de yüzde 31 oranında büyüme göstererek 68,5 milyar lira aktif büyüklüğe ulaştı.

Bu dönemde dijital kanalları kullanan müşteri sayısında yüzde 43 artış yaşayan Türkiye Finans, bu kanallardaki müşteri deneyimini iyileştirme çalışmaları için yaptığı yatırımlara ise devam edecek.
2020 yılı ilk yarı yıl verileriyle ilgili görüşlerini paylaşan Türkiye Finans Katılım Bankası Genel Müdür Vekili Murat Akşam şunları söyledi: “2020 yılının ilk yarısı hem dünya hem de ülkemiz için oldukça zor bir dönem oldu. Tüm dünya ülkeleri, pandemiye karşı verilen mücadelenin yanı sıra bu süreçten etkilenen ekonomilerini de ayağa kaldırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Ülkemiz ise bu zorlu mücadelede gösterdiği kararlı tutumla pandemi döneminin yaralarını sarmaya devam ediyor. Türkiye Finans Katılım Bankası olarak bizler de bu süreçte tüm paydaşlarımız için fayda sağlamaya devam ederken, ardı ardına hayata geçirdiğimiz ekonomi destek paketleri ile ülke ekonomisi ve müşterilerimiz için sorumluluk aldık.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir