Türkiye Sigortalar Birliği Başkanı Atilla Benli’den CEO Club Zirvesin’de Önemli Mesajlar

Türkiye Sigortalar Birliği Başkanı Atilla Benli, iş dünyasının yoğun ilgi gösterdiği zirvede banka dışı finans sektörünü değerlendirdi ve sektörün gelişip derinleşmesi adına önerilerini paylaştı

 

Sigorta sektörünün finans sektörü içindeki payını artırması için dijitalleşmenin sunduğu fırsatların önemli olduğunu belirten Atilla Benli, “Dijitalleşme müşteri profilinin, ihtiyaç ve beklentilerinin değişmesi sonucunda oluşan doğal bir sonuç. Y ve Z kuşağı yeni nesil müşteriler, artık ürün ve hizmet sağlayanlarla çok daha esnek, anlık ve kolay bir şekilde iletişim halinde olmayı tercih ediyor. Ancak dijitalleşme hamlesinin tek başına yeterli olmayacağını, paydaş deneyimini önceleyen ve yenilikçi bakışın da stratejik önemde olduğunu düşünüyorum. Müşteri ve kanal deneyimini yaşayan ve empati kurabilen bir süreç kurgusu paydaş memnuniyetini ve sektörel başarıyı da beraberinde getirecektir” şeklinde konuştu.

BİREYSEL EMEKLİLİKTE YAPILACAK ÇOK ŞEY VAR

Ekonomist ve Capital Dergileri tarafından düzenlenen CEO Club Banka Dışı Finans Zirvesi’ndeki konuşmasında, emeklilik sistemi ve emeklilik tasarruflarının artırılmasının sektörün en öncelikli gündem maddeleri arasında yer aldığını belirten Atilla Benli, bireysel emeklilikte yapılacak çok şey olduğuna vurgu yaparak sözlerine şöyle devam etti: “Sigorta sektörü olarak bireysel emekliliği başka ürünlerle desteklememiz gerekiyor. İrat ürünlerimiz yok, birikimli ürünlerimiz ise çok az. Bu alanda önümüzdeki 20 yılı sektör olarak çok iyi değerlendirmeliyiz. Tasarrufu sağladığımızda hem ülke ekonomimize hem de toplumun refah seviyesinin artırılmasına katkı sağlarız. Tasarruf bilincinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması adına hükümetimiz tarafında yoğun bir çalışma var. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi, yurtdışındaki vatandaşlarımıza yönelik Dövizli BES, 18 yaş altına BES gibi çalışmalar çok önemli gelişme veGüneş Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli, iş dünyasının yoğun ilgi gösterdiği zirvede banka dışı finans sektörünü değerlendirdi ve sektörün gelişip derinleşmesi adına önerilerini paylaştı.

KAMU SİGORTA ŞİRKETLERİNİN BİRLEŞMESİ SEKTÖRE DİNAMİZM GETİRECEK

Sigorta sektörünün önündeki en önemli gündemlerden biri olan kamu sigorta şirketlerinin birleşme projesinin tüm hızıyla devam ettiğine değinen Benli, projenin hem ülke ekonomisine hem de sigorta sektörüne önemli katkılar sağlayacağının altını çizdi. Benli, “Kamu sigorta şirketlerinin birleştirilmesi projesinin ülke sigortacılığımızın gelişmiş düzeye ulaşmasında önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Birleşme en başta sektöre dinamizm getirirken, ülke sigortacılığımızda ölçek ekonomisinin oluşturulmasına ve bankacılık dışı finansal sektör büyüklüğünün dünya ortalamasına ulaşmasına katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda doğru yapısal adımlar atıldığında sigorta sektörünün küresel rekabet gücünün artacağına inanıyorum” dedi.

Kaynak: Sigorta Gündem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir