Türkiye’nin ve Dünyanın ilk Sosyal Finans Zirvesi Düzenlenecek

2020 yılını Tasarruf Seferberliği Yılı ilan eden BİREVİM, 2019 yılında, Tasarruf Finansmanı yöntemi ile her 3 ev ya da arabadan birinin satın alınmasına vesile oldu

Murat Çiftçi: “Sektöre girdiğimiz 2016 tarihinden bu yana, şubemizin bulunduğu il sayısını 50’ye,şube sayımızı 85’e ve aylık ortalama teslimat adetlerimizi 2.000’lere taşıdık. Uzun yıllardır faaliyette olan firmaların yaptığı teslimat adetlerine, 3,5 yıl gibi kısa sayılabilecek bir sürede ulaşmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Biz 2016 yılında BİREVİM olarak sektöre dahil olduk ve o tarihten itibaren sektörümüz için, ‘BİREVİM öncesi ve sonrası’ diye bir gerçek oluştu. 2019 yılsonunda, 70 binin üzerinde tasarruf sahibinin hayallerine vesile olarak bu başarıyı taçlandırdık. Başka bir ifadeyle, 2019 yılında, tasarruf finansmanı sektörünün toplam teslimatının üçte birini tek başımıza gerçekleştirdik. Özellikle teslimat sayıları BİREVİM sonrasında 5 kat arttı. Şube sayımız 85’e, istihdamımız 1.500’lere ulaştı. Özellikle 2019 yılının dördüncü çeyreğinde, ayda ortalama 2 bin kişinin ev ve araba sahibi olmasına vesile olduk. Bu rakamlar, fikir ve eser hakları bizim olan “Birlikte Tasarruf Finansmanı” modelimizle ne kadar doğru yolda olduğumuzu, ne kadar etkili bir model uyguladığımızı göstermesi açısından da bizi heyecanlandırıyor” şeklinde konuştu.

Geliştirdiği özgün “Sürdürülebilir Tasarruf Finansmanı” modeli aracılığıyla sektörüne kazandırdığı dinamizm ile dikkat çeken “BİREVİM”’; 2019 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Yılsonu itibarıyla BİREVİM’in ekonomiye ve tasarruf sahiplerine sağladığı desteğin en önemli göstergesi olan “Birlikte Tasarruf Finansmanı” modeli ile ev ya da araba sahibi olan tasarruf sahiplerinin sayısı; bir önceki yıla kıyasla 7 kat artış göstererek 70 binlere ulaştı. Başka bir ifadeyle, 2019 yılında, sektörün toplam teslimatının üçte birini tek başına BİREVİM gerçekleştirdi. Sektöre girdiği 2016 tarihinden bu yana, şubelerinin bulunduğu il sayısını 50’ye, şube sayısını 85’e, çalışan sayısını 1500’lere, aylık ortalama teslimat adetlerini 2 binlere ulaştırdı.

2020-2023: Sektörün Müşteri Memnuniyeti Ödüllü Tek Markası

BİREVİM olarak 2020-2023 arası dönemi, Tasarruf Finansmanı Seferberliği dönemi ilan ettiklerinin altını özellikle çizen Murat Çiftçi, sözlerine şöyle devam etti: “Tasarruf finansmanını, tüm Türkiye sathına yaymak üzere kendimize bir söz verdik. Her ay 100 bin aileyi tasarruf finansmanı ile buluşturmak, başka bir ifadeyle, önümüzdeki 5 yılda, 5 milyon ailenin ev ya da araba sahibi olmasına vesile olmak gibi güçlü bir hedefimiz var. TÜİK verilerine göre, Türkiye’de 24 milyona yakın hane bulunuyor ve bu hanelerin yüzde 44’ü kendi evinin sahibi değil. İnsanın temel ihtiyacı ve hakkı olan “barınma”nın, en az maliyet ve en uygun koşullar ile karşılamasına imkân sağlamak ve bu doğrultudaki hayallere vesile olmak için yola çıktık. Sektörümüzün ayrıcı özelliği tasarruf odaklı finans işi ile uğraşmasıdır. Ve şu anda neredeyse tüm sektör, BİREVİM’in geliştirmiş olduğu, fikri ve eser hakları tamamen firmamıza ait olan finans modelini kullanıyor. İhtiyaçlar ve beklentilerin hızla değiştiği dünyada, 90’lı yıllarda oluşturulan ve buralara kadar uzanan modelin aynı yöntem ve uygulamalarla sürdürülebilir olma şansı yoktur. Bizim sektöre giriş nedenimiz de budur. Düşük ve orta gelirli ailelerin konvansiyonel yöntemlerle ev sahibi olması imkânsızlaşmış, tasarruf finansmanı yöntemiyle ev ya da araba sahibi olma koşulları ise her geçen gün farklılıklar göstermiştir. Bizim uyguladığımız modelin geçmişte kullanılan uygulamalarla hiçbir bağı yoktur. Sektörde halihazırda kullanılan modelin mimarı biziz. Bu sevindirici bir durum bizim için. Çünkü sektörün yaptığı her doğru uygulama, imzalanan her sözleşme bizi ancak ve ancak mutlu eder. Geliştirdiğimiz sürdürülebilir tasarruf finansmanı modeli ile Erken Teslimat ve ödemelerin daha erken bitirilebilmesi avantajlarını getirdik sektörümüze. Sektörün hacmini büyüten, sektörün kurumsallaşarak büyümesine liderlik eden bir marka haline geldik. Özellikle teslimat sayıları BİREVİM sonrasında en az 5 kat arttı. Bu sene sonunda ise, BİREVİM olarak, 2019 finansal sonuçlarının çok üzerinde bir performans ve sürdürülebilir büyüme oranı hedefliyoruz” dedi.

Türkiye’nin ve Dünyanın ilk Sosyal Finans Zirvesi

BİREVİM olarak kendilerini, tasarruf finansmanı sektörünün yeni jenerasyonu olarak gördüklerini ifade eden Murat Çiftçi, 2020 yılı için bir de müjde vererek, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu sene de sektörümüze yön vermeye devam etmeyi hedefliyoruz. Sektörün etik kodlarını belirlemek üzere çalışmalarımız ve girişimlerimiz devam ediyor. Türkiye’nin ve hatta dünyanın ilk Sosyal Finans Zirvesi’ni 10 Mart 2020’de gerçekleştiriyoruz. Tasarruf Finansmanı alanında dünya çapında inisiyatif sahibi kanaat önderleri, 10 Mart’ta düzenleyeceğimiz zirvede olacaklar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir