DÜNYA

Uluslararası İslam Ticaret Finansmanı Kurumu (ITFC), İİT Üyesi Devletlerde Koronavirüsle Mücadele İçin 850 Milyon Dolar Bağışladı

ITFC, üye ülkelerin ihtiyaç duydukları desteği almaya devam etmelerini sağlamak ve acil finansman önlemleri almak için hızla harekete geçti

ITFC, üye ülkelerin ihtiyaç duydukları desteği almaya devam etmelerini sağlamak ve acil finansman önlemleri almak için hızla harekete geçti. COVID-19 ‘Hızlı Yanıt Girişimi’ (RRI) 300 milyon doları kullanılabilir hale getirdi.

Ek bir fon olan ‘Kurtarma Yanıt Programı’ (RRP), önümüzdeki iki yıl içinde konuşlandırılması için 550 milyon dolar daha ayırdı. RRP, virüsün acil etkisinden daha uzun sürmesi beklenen sosyo-ekonomik hasarı gidermeyi amaçlamaktadır.

ITFC, Üye Ülkeler tarafından sağlık personeli için kapasite geliştirme ve laboratuvarların kapasite artırımı dahil olmak üzere krizle ilgili teknik yardım programlarının derhal sunulmasına yönelik farklı taleplere destek sağlamaktadır. Aynı zamanda tıbbi malzeme ve ilaç tedariğinde de yardımcı olmaktadır.

Bu fonlar, kritik destek kaynakları olan enerji, sağlık, gıda güvenliği ve diğer yaşam desteği gereksinimleri için doğrudan desteğe ihtiyaç duyan uygun İİTüyesi ülkelere yönlendiriyor. ITFC, pandemi geliştikçe en acil ihtiyaçlarını tespit etmek için İİT üyesi ülkelerle sürekli istişarelerde bulunmaya da devam ediyor.

Kaynak: IFAAS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir