Uluslararası İslami Likidite Yönetimi Kuruluşu: IILM

Asıl ismi ‘International Islamic Liquidity Management Corporation’ olan kuruluş 12 ülkenin merkez bankaları, para otoriteleri ve iki uluslararası kuruluş tarafından kurulan uluslararası bir organizasyondur. IILM`nin hissedarları ise şu gibi kurumlardır:
Bank Indonesia
TCMB
Kuveyt Merkez Bankası
BNM
Lüksemburg Merkez Bankası
Katar Merkez Bankası
BAE Merkez Bankası

IILM, 2010 yılında kurulmuş olup 2011 yılında faaliyete geçmiştir. Merkezi Kuala Lumpur, Malezya`dır. Amacı ise faizsiz esasa dayalı kısa vadeli ve yüksek kredi notuna sahip likit varlık ihtiyacının karşılanması amacıyla kısa vadeli finansal araç ihraç ederek İslami finansal hizmetler sunan kuruluşlar arasındaki uluslararası likidite yönetimini en az maliyetle ve İslami esaslara uygun şekilde kolaylaştırmaktır.

Peki Likidite nedir?
Her an nakde çevirebileceğiniz ve nakde çevirirken talep eksikliğiyle karşılaşmayacağınız, kolay alıcı bulan ürünler likit ürünlerdir.

Likidite Yönetimi ise nakit akışı, finansman faaliyetleri ve sermaye yönetimi vasıtasıyla; şirketin finansal yükümlülüklerinin yerine getirebilir hale gelmesini amaçlar. Likidite sağlamak için yaygın kullanılan araçlardan bir tanesi olan repo, faize dayanmaktadır.
Bu sebeple İslami bankalar tarafından kullanılamaz. IILM temelde bunu çözmeye yani İslami bankaların kendi aralarında faizsiz bir şekilde likidite yönetimi yapabilmelerini sağlamak amacını taşımaktadır.

Malezya`daki bankalar likidite yönetimi için Teverruk, Bankalar arası mevduatlar (vekalet, müdarebe ve müşareke ile), Sukuk gibi araçlar kullanırken IILM ise sukuka yönelmiştir.IILM sukukları, şu gibi bankalar aracılığıyla da ihraç etmektedir:
Al Baraka Türk
Qatar Islamic Bank
CIMB Islamic Bank Berhad

Son olarak 1 milyar Amerikan doları kayıtlı sermayesi bulunan IILM’nin sermayesi, her birinin nominal değeri 1 milyon dolar olan bin adet paya bölünmüştür.

Kaynak: Zeyneb Hafsa ORHAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir