Uluslararası İslami Ticaret Finansmanı Şirketi ve Özbekistan Arasında Ticaret Finansmanı Anlaşması İmzaladı

Uluslararası İslami Ticaret Finansmanı Şirketi, Özbekistan merkezli Trustbank ile 8 milyon ABD Doları ticaret finansmanı anlaşması imzaladı

İslami Kalkınma Bankası (IsDB) Grubu üyesi Uluslararası İslami Ticaret Finansmanı Kurumu (ITFC)  özel sektörle 8 milyon ABD Doları tutarında Murabaha ile yapılandırılmış bir ticaret finansmanı hattı imzaladı. Özbekistan anonim bankası Trustbank, ülkedeki kobilerin ithalat ve ihracat öncesi finansman ihtiyaçlarını destekleyerek COVID-19’un etkisini en aza indirecek.

Finansman, 2018 yılında onaylanan ve 2019 yılında başarıyla uygulanan Trust bank lehine ikinci işlemdir. Finansman, ITFC ile Özbekistan Cumhuriyeti arasında Nisan 2019’da imzalanan ve Özbekistan’daki yerel bankalara özel sektörü destekleme yetkisi olan finans hatları sağlamak için bir strateji belirleyen 500 milyon ABD Doları Çerçeve Anlaşması kapsamında yer almaktadır.

Murabaha finansmanı hakkında yorum yapan, Müh. ITFC CEO’su Hani Salem Sonbol şunları söyledi: “ITFC’nin Trustbank lehine ikinci finansman hattı, Özbekistan’ın koronavirüs pandemisinin sosyal ve ekonomik etkisine karşı savaşmasına yardımcı olma taahhüdünü yansıtıyor. Özel sektöre destek, ülke genelinde ve daha geniş bölge genelinde değer zincirlerinin korunmasında kritik öneme sahiptir. Bu işlem, 2018’ten bu yana Özbekistan’daki yerel bankalar lehine diğer beş finans hattına ek olarak, ITFC’nin Özbekistan ulusuna, endüstrisine ve halkına olan bağlılığını yansıtıyor.”

Kaynak: Uluslararası İslami Ticaret Finansmanı Şirketi (ITFC)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir